Find accommodation & make a request
The NEW South Tyrol Blog
The best stories from South Tyrol - Get inspired!
from 132 €
Hotel Edelweiss
ski week special | Meransen in Eisacktal
from 201 €
Alpenpalace Luxury Hideaway & Spa Retreat
Exclusive well-being oasis | St. Johann in Tauferer Ahrntal
s
from 94 €
Wirtshaushotel Alpenrose
Active hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
from 142 €
LANERHOF Active/Spa/Balance
Spa-Hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
s
from 289 €
Wellness Refugium Alpin Royal
Charm & warmth | St. Johann in Tauferer Ahrntal
from 190 €
WINKLER Sport & Spa Resort
Design hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
from 185 €
Quellenhof Luxury Resort Passeier
Sport & wellness resort | Passeiertal
from 258 €
Naturhotel Waldheim
Active hotel | Altrei in Southern South Tyrol
from 174 €
MIRABELL DOLOMITES HOTEL
Luxury . Ayurveda & SPA | Olang at Mt. Kronplatz
from 131 €
SONNENHOF Sun/Spa/Panorama
Sporthotel | Pfalzen at Mt. Kronplatz
s
from 158 €
Viktoria Alpine Spa Resort
Wellnesshotel | Hafling near Meran
from 100 €
Hotel Tirolerhof
Gourmet hotel | Welsberg-Taisten at Mt. Kronplatz

Jakuba przez Południowy Tyrol

Większość ludzi zna słynny szlak pielgrzymkowy, który prowadzi przez Europę do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Istnieją jednak bardziej znane i mniej znane odcinki Drogi. Te odcinki Drogi św. Jakuba, które przebiegają przez Południowy Tyrol, nie są tak znane, ale tym bardziej warto je zobaczyć!

Ważne szlaki pielgrzymkowe zawsze prowadziły przez Południowy Tyrol z północy na południe i ze wschodu na zachód. Świadczą o tym liczne małe kościółki i kapliczki na trasie, poświęcone patronowi pielgrzymów (św. Jakubowi).

Niektórzy pielgrzymi, którzy chcą dotrzeć pieszo do Santiago de Compostela , przechodzą również przez Południowy Tyrol z Winnebach do przełęczy Brenner, by ostatecznie dotrzeć do Hiszpanii przez Francję po długiej wędrówce. Alternatywna trasa prowadzi również z Bolzano przez Vinschaug do Szwajcarii.

Cała trasa z Południowego Tyrolu do miejsca pielgrzymek w Hiszpanii jest zbyt męcząca i zbyt daleka dla większości ludzi. Jeśli jednak spędzasz wakacje w Południowym Tyrolu i jesteś zainteresowany Drogą św. Jakuba, powinieneś przyjrzeć się bliżej jednemu lub nawet kilku etapom - warto!

Jeśli chcesz pokonać cały dystans z Winnebach do przełęczy Brenner, musisz pokonać 130 km i 3000 metrów przewyższenia. 6 etap ów prowadzi przez wspaniałe naturalne krajobrazy i oferuje liczne możliwości noclegu lub zrobienia sobie przerwy. Każdy etap opowiada własną historię i prowadzi obok miejsc kultu oraz śladów historycznych szlaków pielgrzymkowych.

Droga Świętego Jakuba z Winnebach do Brenner

  • Etap 1: Z Winnebach do Welsberg (ok. 5:15 h)

Z Winnebach jedzie się ścieżką rowerową do Versciaco i dalej do San Candido. Następnie należy kontynuować jazdę szlakiem nr 28A w kierunku Dobbiaco, aż do miejscowości Gratsch. Stamtąd szlakiem w kierunku Wildpark do Altschluderbach. Następnie szlakiem nr 27 do Bad Maistatt i dalej do Villabassa. Przez Bahnhofsstraße można wrócić na ścieżkę rowerową, a stamtąd do celu pierwszego etapu: kościoła parafialnego w Welsberg.

  • Etap 2 : Z Welsberg do Brunico (ok. 4:30 h)

Z Welsbergu trasa prowadzi najpierw do Ried i wzdłuż drogi Welsberg-Mitterolang do Oberolang. Stamtąd dalej do Mitterolang do ścieżki St. Ägidius, a następnie wzdłuż głównej drogi do Niederolang. Następnie szlakiem nr 22, a potem nr 18 do Nasen obok kościoła Jakobskirche do Litschbach. Stąd najpierw szlakiem nr 18A, a następnie nr 11 przez las do wioski Ried. Następnie nr 14A prowadzi do zamku Lamprechtsburg, skąd ścieżką przyrodniczą nr 14 dociera się do wąwozu Rienz. Po przekroczeniu głównej drogi dociera się do górnego miasta Brunico przez Lamprechtsburgerweg i Sternbachstraße.

  • Etap 3: Z Brunicodo Niedervintl (ok. 4:45 h)

Trasa prowadzi promenadą Rienz do mostu Stegen. Następnie droga St. Nikolaus prowadzi do drogi prowadzącej do Valle Aurina. Następnie należy wyjść z doliny i skręcić w prawo na szlak nr 8 w kierunku Fassing. Skręć w lewo na szlak nr 5 i podążaj ścieżką archeologiczną do zamku Sonnenburg. Następnie szlakami nr 6 i nr 8A dociera się do strefy rzemieślniczej Ehrenburg. Pod zamkiem o tej samej nazwie należy kontynuować wędrówkę rzymską ścieżką do Chienes. Przez most docieramy do szlaku nr 2 i podążamy nim do Gisser. Kierując się na północ, dotrzesz do kościoła parafialnego św. Następnie należy wrócić do południowej części Rienzufer, wzdłuż trasy rowerowej do Niedervintel.

  • Etap 4: Z Niedervintl do Fortezzy (ok. 4:30 h)

Podążaj ścieżką rowerową w kierunku Rio di Pusteria, mijając Mühlbacher Klause. Przy kościele parafialnym wjedź na szlak Cikilyrweg i podążaj wzdłuż Rienz do skrzyżowania ze szlakiem nr 9B "Steger Bühel Runde". Prowadzi on do Schabs i klasztoru Novacella, który warto zobaczyć. Za klasztorem należy przekroczyć rzekę Eisack po starym moście, a następnie skręcić w prawo na szlak nr 1, który prowadzi do jeziora Varna See. Wzdłuż wschodniego brzegu dociera się do Fortezzy.

  • Etap 5: Z Fortezza do Vipiteno (ok. 5:00 h)

Od miejscowości Fortezza należy jechać drogą rolniczą nr 16 w górę doliny po lewej stronie. W Mittewald należy kontynuować jazdę ścieżką rowerową do Grasstein w kierunku Pfulters. Przed wioską ścieżka wojskowa prowadzi do Niederried, skąd ścieżką poprzeczną dojeżdża się do Stelvio. Ścieżką okrężną Sterzinger Rundweg (Sterzing ) jedzie się do zamku Reifenstein, a następnie drogami nr 9 i 14 w kierunku Vipiteno. Tuż przed miastem znajduje się ścieżka kontemplacyjna do Thuins. Droga powrotna wiedzie tą samą trasą, by w końcu dotrzeć do centrum Vipiteno przez kościół "Unsere Liebe Frau im Moos " wzdłuż ulicy Gänsebachstraße.

  • Etap 6: Z Vipitenodo Brenner (ok. 4:15 h)

Od wieży Zwölferturm podążaj wzdłuż Mühlgasse, która przecina rzekę Eisack. Skręć na szlak nr 3 i przejdź przez drogę krajową. Kontynuuj wędrówkę w kierunku północnym. Szlak łączy się ze szlakiem nr 21, którym podążamy do Oberried i zamku Strassberg. Tuż za zamkiem skręć w lewo na szlak nr 6A i wędruj do Colle Isarco do kościoła parafialnego. Podążaj ścieżką Ibsenweg do ścieżki rowerowej. Podążaj nią, a dotrzesz najpierw do Brennerbad, a następnie do przełęczy Brenner.

Więcej informacji:
www.jakobsweg.it

Current holiday offers

from 110 €
Hotel Fameli

Family hotel at Valdaora, near the Kronplatz - a place to play, have fun, enjoy moments of relaxation and sample really delicious food.

To the hotel
from 110 €
Familienhotel Bella Vista

Experience autumn with the whole family in Vinschgau: hiking programme, childcare, caressing ponies and time for relaxation.

To the hotel
from 105 €
Naturhotel Die Waldruhe

Alpine meets Mediterranean in every facet, with wellness and experiences for nature lovers, active holiday-makers and indulgence seekers.

To the hotel
from 122 €
Hotel & SPA RESORT Majestic

TOP hotel ****s in Pustertal - large garden with swimming pool, natural bathing pond, saunas, guided hikes and much more!

To the hotel

Images

Hiking in Kiens
Hiking in Kiens

Kiens and environs offer many hiking paths for the entire family.

© Franz Gerdl - TVB Kronplatz
Vierschach
Vierschach

View of Vierschach near Innichen in Hochpustertal

© Tourismusverein Innichen - Manuel Kottersteger
The Way of St James
The Way of St James

The Way of St James also goes across Graun.

© Internet Consulting - Patrick Kammerlander
Pustertal cycle path
Pustertal cycle path

In Bruneck, the Pustertal cycle path leads along Rienz river through the city centre and along historical buildings.

© Internet Consulting - Gerardina Troisi
Niederdorf
Niederdorf

The famous holiday resort on Rienz river is also worth a visit in autumn.

© Internet Consulting - Sabine Oberheinricher
Historical centre of Sterzing
Historical centre of Sterzing

The picturesque streets in the centre of Sterzing are perfect for shopping and relaxing.

© Internet Consulting - Jessica Steiner
Neustift Monastery
Neustift Monastery

Neustift Monastery is the home for the Augustinian Canons. As well, it offers a student home, a wine cellar and an educational house.

© Internet Consulting - Isabel Gräber

Wędrówki tematyczne

Selected accommodations in South Tyrol

Service