Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
s
from 94 €
Wirtshaushotel Alpenrose
Active hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
from 200 €
Quellenhof Luxury Resort Passeier
Sport & wellness resort | Passeiertal
from 190 €
WINKLER Sport & Spa Resort
Design hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
from 221 €
Alpenpalace Luxury Hideaway & Spa Retreat
Exclusive well-being oasis | St. Johann in Tauferer Ahrntal
s
from 110 €
Hotel Fameli
Family & spa resort | Olang at Mt. Kronplatz
from 110 €
Grand Hotel Bellevue
City hotel | Meran
from 131 €
SONNENHOF Sun/Spa/Panorama
Sporthotel | Pfalzen at Mt. Kronplatz
from 155 €
MIRABELL DOLOMITES HOTEL
Luxury . Ayurveda & SPA | Olang at Mt. Kronplatz
s
from 90 €
Hotel Saltauserhof
Wellness hotel | St. Martin in Passeier
The NEW South Tyrol Blog
The best stories from South Tyrol - Get inspired!
s
from 289 €
Wellness Refugium Alpin Royal
Charm & warmth | St. Johann in Tauferer Ahrntal
from 142 €
LANERHOF Active/Spa/Balance
Spa-Hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
from 118 €
Granpanorama Hotel StephansHof
Magnificent views of the Dolomites | Villanders in Eisacktal

Mity i legendy Południowego Tyrolu

Wybierz się z nami w fantastyczną podróż po mitycznym świecie Południowego Tyrolu, poznaj tajemnicze zakątki kraju i zapoznaj się z krasnoludkami, wróżkami i innymi bajkowymi postaciami.

Niemal każdy zakątek Południowego Tyrolu kryje w sobie opowieść przekazywaną z pokolenia na pokolenie, o pochodzeniu gór, jezior i alpejskich pastwisk, o magicznych wydarzeniach i legendarnych postaciach.

Ogród różany króla Laurina

Rosengarten
Rosengarten

at dusk

Tourismusverein Welschnofen

Według legendy z Val d'Ega, król karłów Laurin miał ciężko pracujący lud, góry pełne cennego kruszcu i piękny ogród różany, z którego był bardzo dumny. Jedyną rzeczą, której mu brakowało, była żona. Kiedy król Adygi szukał męża dla swojej córki Similde, Laurin chciał wziąć udział w zawodach rycerskich, które odbywały się na jej cześć. Nie otrzymał jednak zaproszenia. Rozzłoszczony, poszedł mimo wszystko - z pomocą peleryny niewidzialności jako niewidzialny gość.

Kiedy Laurin zobaczył Similde, natychmiast się w niej zakochał. Bez zbędnych ceregieli porwał córkę króla. Wraz z kilkoma Renonami, książę Dietrich z Berna wyruszył, by odzyskać księżniczkę. Z magicznym pasem, który uczynił go tak silnym jak dwunastu mężczyzn, król Laurin stawił im czoła w swoim ogrodzie różanym. Kiedy jego siła okazała się niewystarczająca, ponownie przywdział swój płaszcz niewidzialności. Jednak Renon rozpoznał, gdzie Laurin skacze po ruchach róż. W końcu udało im się schwytać króla krasnoludów.

Poczuł się zdradzony przez swój różany ogród i przeklął go: nikt nie powinien go już nigdy zobaczyć, ani w dzień, ani w nocy. W swojej klątwie zapomniał jednak o zmierzchu. Dlatego właśnie ogród różany króla Laurina może zawsze rozkwitać na nowo o wschodzie i zachodzie słońca - w postaci alpenglow, który w tym kraju nazywany jest również Enrosadira.

Aktualne oferty wakacyjne

from 141 €
Vitalpina Hotel Schulerhof

A dream holiday - for active guests who enjoy relaxation, culinary delights, and friendly interactions.

To the hotel
from 110 €
Familienhotel Bella Vista

Experience holiday with the whole family in Vinschgau: hiking programme, childcare, caressing ponies and time for relaxation.

To the hotel
from 122 €
Hotel & SPA RESORT Majestic

TOP hotel ****s in Pustertal - large garden with swimming pool, natural bathing pond, saunas, guided hikes and much more!

To the hotel
from 100 €
Hotel Tirolerhof

Welcome to the Tirolerhof at the gateway to the Gsieser Valley. Your perfect place for active holidays and pure relaxation!

To the hotel

Czarownice Sciliar

Legendary Mt. Schlern
Legendary Mt. Schlern

There are numerous myths surrounding Mt. Schlern, in which the Schlern witches play a particularly important role.

IDM Südtirol/Harald Wisthaler

Mówi się, że niezwykły masyw górski Sciliar zamieszkują czarownice, duchy, karły i inne legendarne postacie. Wśród najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej przerażających mieszkańców regionu Sciliar są bez wątpienia czarownice Sciliar. Mówi się, że regularnie zbierają się na słynnej górze, wyczarowują straszne burze i powodują inne magiczne psoty.

W tym kontekście często słyszy się historię Hansela, małego rolnika, który mieszkał na farmie u podnóża góry. Podczas burzy natknął się kiedyś na czarownicę. Odważnie chwycił swoją strzelbę, skropił kule wodą święconą i zastrzelił postać. Przerażający widok martwej wiedźmy musiał być jednak dla Hansela takim szokiem, że nie otrząsnął się z niego do końca życia.

Zupełnie inaczej przedstawia się historia dobrej czarownicy Marty, która ponad wszystko kochała przyrodę i dzieci, mieszkała w lesie i potrafiła przemieniać się w wiewiórkę. Choć wyglądała nieco przerażająco - jak wszystkie czarownice - nie trzeba było się jej bać.

Blade Góry

Three Peaks - Dolomites
Three Peaks - Dolomites

The impressive mountains are located in the Sexten Dolomites and are a very famous photo spot.

Internet Consulting - Stefan Tolpeit

Był sobie syn króla, który miał wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Mimo to dręczyło go jedno pragnienie: chciał podróżować na księżyc. Pewnej nocy, gdy zgubił się w lesie, natknął się na dwóch starców w połyskującym metalowym pudełku. Powiedzieli, że pochodzą z księżyca. Po wielu błaganiach z jego strony, w końcu spełnili jego marzenie i zabrali go na księżyc.

Książę był zachwycony i natychmiast zakochał się w córce Księżycowego Króla. Jaskrawoczerwone róże alpejskie, które jej podarował, zachwyciły księżycową księżniczkę tak bardzo, że również się zakochała. Na Księżycu wszystkie kwiaty były białe - tak jak wszystko inne. Jednak syn króla zaczął ślepnąć od tej bieli. Nie mógł dłużej pozostać na księżycu, więc zabrał księżniczkę ze sobą na Ziemię. Przyniosła ze sobą kilka białych kwiatów, które później ludzie - oczarowani promiennym kolorem - nazwali szarotką.

Niestety, niedługo potem księżycowa księżniczka zachorowała na Ziemi. Obawiała się, że otaczające ją ogromne czarne góry będą coraz bliżej i zmiażdżą ją. Wróciła więc na księżyc. Książę był zdruzgotany i odwrócił się od wszystkiego - dopóki nie spotkał krasnoluda. Ten obiecał pomóc królewskiemu synowi, jeśli ten da jemu i jego karłowatemu ludowi ziemię, na której będą mogli żyć.

I tak się stało: nocą krasnoludy zaczęły kręcić księżycem. Aby to zrobić, zerwały z księżyca świetliste nici i owinęły nimi całe pasmo górskie - aż świeciło na biało. Księżycowa księżniczka mogła powrócić i żyli długo i szczęśliwie. Dolomity,"blade góry", zachowały swój jasny kolor do dziś.

kultura

Wybrane zakwaterowanie in South Tyrol

Hotel & Residence Johanneshof - Tscherms in Meran and environs
superior
Hotel & Residence Johanneshof
Tscherms in Meran and environs
4,5 Doskonały

Comfortable rooms & spacious apartments, rich breakfast buffet or bread service, garden with heated pool, sunbathing lawn and garden house with whirlpool.

z 62 € dziennie
Tirolerin rooms & suites & breakfast - Tramin an der Weinstraße in Southern South Tyrol
superior
Tirolerin rooms & suites & breakfast
Tramin an der Weinstraße in Southern South Tyrol
4,3 Bardzo dobry

Inviting rooms and suites, excellent breakfast, heated outdoor pool in the garden & unlimited possibilities for active guests.

z 65 € dziennie
Pension Felsenegg - Tisens in Meran and environs
Pension Felsenegg
Tisens in Meran and environs
4,7 Doskonały

Inviting B&B in the environs of Meran with comfortable and cosy rooms, a delicious breakfast, dreamlike garden & wonderful view of the vineyards.

z 35 € dziennie
Glögglhof - Girlan in Southern South Tyrol
Glögglhof
Girlan in Southern South Tyrol
4,9 Doskonały

Farm holidays in the wine village Girlan and in cosy apartments – ideal for active travellers and for those who are looking for regeneration!

z 105 € dziennie
Usługa