Find accommodation & make a request

Wakacje w Fortezza

Mała wioska w dolinie środkowej Valle Isarco została nazwana na cześć twierdzy o tej samej nazwie. Fortezza znana jest głównie jako węzeł kolejowy i idealne miejsce na przystanek w podróży.

Przysiółek Fortezza - najbardziej wysunięta na południe wioska Wipptal - obejmuje również przysiółki Oberau, Mittewald i Grasstein, z których prowadzą liczne szlaki turystyczne do okazałych gór w okolicy. Dzięki centralnemu położeniu Fortezza jest dobrym punktem wypadowym na wycieczki, na przykład do pobliskiego miasta biskupiego Bressanone, wędrówki i wycieczki rowerowe.

Franzensfeste
Franzensfeste

Franzensfeste in Wipptal is famous for its historical fortress.

© Internet Consulting

Dla aktywnych wczasowiczów

Fortezza otoczona jest stromymi zboczami dolin. Na północnym wschodzie znajdują się południowe podnóża Alp Sarentyjskich, a na południowym zachodzie Alpy Sarentyjskie, które zapraszają na wspaniałe wędrówki i niezapomniane wycieczki na szczyty. Popularnym celem wycieczek jest jezioro Puntleider See.

Stądrowerzyści mogą bezpośrednio dołączyć do szlaku rowerowego Brenner lub odkryć pobliską ścieżkę rowerową przez Val Pusteria. Miłośnicy wspinaczki mogą skorzystać z ogrodu wspinaczkowego nad twierdzą.

Zimą pobliskie i przyjazne rodzinom tereny narciarskie Gitschberg Jochtal i Plose przyciągają słonecznymi stokami i nowoczesnymi wyciągami narciarskimi.

Franzensfeste fortress
Franzensfeste fortress

View to the fortress in Franzensfeste

© Benshot / Fotolia.com

Historia i kultura w Fortezza

Imponująca twierdza Fortezza leży bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym o tej samej nazwie. Cesarz Ferdynand I kazał ją zbudować w latach 1833-1838 w celu ochrony połączenia północ-południe. Dziś potężna twierdza jest częścią Muzeum Prowincji Południowego Tyrolu i prezentuje zmieniające się wystawy. Od czasu do czasu odbywają się tu również koncerty i imprezy.

Okolice Fortezzy zostały jednak zasiedlone znacznie wcześniej i były uważane za ważne miejsce tranzytowe. Dowodem na to są pozostałości Via Raetia i niektóre monety znalezione wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi.

Inne miejsce o narodowym znaczeniu historycznym leży nieco dalej na północ od Fortezzy, pomiędzy frakcjami Grasstein i Mittewald: Sachsenklemme. Podczas tyrolskiej walki o wolność w 1809 r. wrogie wojska, w tym Francuzi, Sasi i Turyngowie, wpadły w zasadzkę w tym wąskim punkcie Valle Isarco przez 500 tyrolskich strzelców pod dowództwem Andreasa Hofera i spotkały się z głazami, pniami drzew i kulami karabinowymi. Dziś w tym miejscu znajduje się gospoda z własnym browarem.

Current holiday offers

from 132 €
Hotel Edelweiss

7 = 6 ski week special in the mountains 06. - 28. January, 6 days ski pass at the price of 5

To the offer
The NEW South Tyrol Blog

Discovering the best parts of South Tyrol - Get inspired by authentic encounters, unforgettable experiences & by the best holiday tips!

To the blog

Images

Franzensfeste Fortress
Franzensfeste Fortress

View of Franzensfeste Fortress near Brixen

© Landesmuseum Festung Franzensfeste - Stefan Schönweger
Franzensfeste Fortress
Franzensfeste Fortress

Chapel in front of Franzensfeste Fortress

© Landesmuseum Festung Franzensfeste - Alfred Tschager
Franzensfeste fortress
Franzensfeste fortress

View to the fortress in Franzensfeste

© Benshot / Fotolia.com
Franzensfeste
Franzensfeste

Franzensfeste in Wipptal is famous for its historical fortress.

© Internet Consulting

Attractions in Franzensfeste

Selected tips

Vitalpina Hotels Südtirol

Mountains are life. We share your passion for the outdoors and show you South Tyrol's mountain and natural landscapes from their most sustainable side.

To the hotels

Selected accommodations in Franzensfeste

Service