Find accommodation & make a request
from 185 €
Quellenhof Luxury Resort Passeier
Sport & wellness resort | Passeiertal
from 132 €
Hotel Edelweiss
ski week special | Meransen in Eisacktal
from 258 €
Naturhotel Waldheim
Active hotel | Altrei in Southern South Tyrol
from 201 €
Alpenpalace Luxury Hideaway & Spa Retreat
Exclusive well-being oasis | St. Johann in Tauferer Ahrntal
from 174 €
MIRABELL DOLOMITES HOTEL
Luxury . Ayurveda & SPA | Olang at Mt. Kronplatz
s
from 289 €
Wellness Refugium Alpin Royal
Charm & warmth | St. Johann in Tauferer Ahrntal
s
from 158 €
Viktoria Alpine Spa Resort
Wellnesshotel | Hafling near Meran
s
from 94 €
Wirtshaushotel Alpenrose
Active hotel | St. Lorenzen at Mt. Kronplatz
Red Rooster
Select 1 of 1,600 Red Rooster farms now

Raport lawinowy dla narciarzy

Nie ma wątpliwości, że zimowe wędrówki i wycieczki narciarskie poza utartymi szlakami są wspaniałym doświadczeniem podczas zimy w Południowym Tyrolu, ale powinieneś nauczyć się prawidłowo oceniać zagrożenie lawinowe!

Podczas gdy na stokach panuje zgiełk, a w barach après-ski panuje radość i wesołość, skitourowcy i wędrowcy znajdują spokój, nietkniętą przyrodę i rustykalne chaty z dala od ośrodków narciarskich. Ale uwaga na lawiny!

Posiadając odpowiednią wiedzę i regularnie sprawdzając raport lawinowy, można uniknąć niebezpiecznych sytuacji w zaśnieżonych górach i chronić życie swoje i innych.

Przed zaplanowaniem wycieczki narciarskiej lub zimowej wędrówki należy poinformować się o zagrożeniu lawinowym i zapoznać się między innymi z raportem o sytuacji lawinowej.
Skala zagrożenia waha się od 1 (niskie) do 5 (bardzo wysokie) i zawiera zalecenia dotyczące tego, kiedy lepiej pozostać w domu, a kiedy można bezpiecznie udać się w zaśnieżone góry, jeśli ryzyko jest niskie.

Poziomy ostrzeżeń lawinowych

 • 1 - niski: Ryzyko lawinowe jest niskie, gdy pokrywa śnieżna jest dobrze skonsolidowana i stabilna. Lawinę wywoła tylko duże dodatkowe obciążenie w bardzo stromym terenie. Na tym poziomie panują bezpieczne warunki lawinowe
 • 2 - umiarkowany: Mimo że zagrożenie lawinowe na poziomie 2 jest tylko umiarkowane, większość wypadków ma miejsce właśnie tutaj. Konsolidacja pokrywy śnieżnej jest często przeceniana, co skutkuje lawinami. Lawiny są wywoływane przez duże dodatkowe obciążenia, zagrożenie lawinami samoistnymi jest niskie.
 • 3 - Znaczne: Znaczne zagrożenie lawinowe jest wskazywane, gdy pokrywa śnieżna na stromych zboczach jest tylko umiarkowanie lub słabo skonsolidowana. Niewielkie dodatkowe obciążenie jest wystarczające do wywołania średnich lub dużych lawin. Tylko doświadczeni narciarze powinni zapuszczać się w głęboki śnieg, gdy istnieje znaczne zagrożenie lawinowe.
 • 4 - duży: Słabo skonsolidowana pokrywa śnieżna na stromych stokach wskazuje na duże zagrożenie lawinowe. Tylko niewielkie dodatkowe obciążenia mogą wywołać lawiny o średnich i dużych rozmiarach. Za wszelką cenę należy unikać szczególnie eksponowanych ścieżek łącznikowych, możliwości zwiedzania są mocno ograniczone.
 • 5 - bardzo duże: Pokrywa śnieżna jest na ogół słabo skonsolidowana i niestabilna. Jeśli zagrożenie lawinowe jest bardzo wysokie, należy spodziewać się spontanicznych lawin o średnich i większych rozmiarach, a skitouring nie jest możliwy nawet w umiarkowanie stromym terenie.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i informacje o lawinach

 • Raportlawinowy: Raport lawinowy zawiera informacje na temat ogólnej sytuacji pogodowej, stanu pokrywy śnieżnej i zagrożenia lawinowego. Aktualny raport lawinowy dla Południowego Tyrolu można znaleźć w Internecie.
 • Świeży śnieg: Świeży śnieg, zwłaszcza w dużych ilościach, zawsze oznacza zwiększone zagrożenie lawinowe!
 • Wiatr: przenosi duże ilości śniegu i tworzy nowe pokłady śniegu po zawietrznej stronie. Nagromadzenie śniegu stwarza niebezpieczeństwo powstawania lawin śnieżnych.
 • Słońce i ciepło: Gdy robi się ciepło, z rosą, deszczem lub śniegiem, wytrzymałość śniegu spada. Powoduje to powstawanie luźnych warstw śniegu, a tym samym lawin śnieżnych.
 • Zwiększone zagrożenie lawinowe czai się w żlebach, zagłębieniach lub na stromych zboczach. Na zacienionych lub zawietrznych stokach występuje wiele nagromadzeń zasp śnieżnych. Na śliskim, stromym i otwartym terenie zagrożenie jest największe przy nachyleniu od 30 do 35 stopni.
 • Zacienionestoki są lawiniaste, ponieważ stary i nowy śnieg nie łączą się dobrze.
 • Sprzęt: Nadajnik lawinowy, łopata i sonda powinny zawsze znajdować się w plecaku. Przed wyruszeniem sprawdź, czy każdy nadajnik lawinowy jest ustawiony na "nadawanie". Nie należy zakładać pasków zabezpieczających, lecz stopery narciarskie.
 • Odcinki narażone na lawiny: należy wchodzić pojedynczo, trzymać kijki narciarskie bez pętli, unikać ostrych zakrętów w najwyższych partiach stoku i zawsze mieć oko na towarzyszy.

Current holiday offers

from 118 €
Granpanorama Hotel StephansHof

Winter dream South Tyrol - deep snow-covered mountains, crystal clear air & wonderful peace. Panoramic view of the Dolomites from every room.

To the hotel
from 105 €
Naturhotel Die Waldruhe

Alpine meets Mediterranean in every facet, with wellness and experiences for nature lovers, active holiday-makers and indulgence seekers.

To the hotel
from 110 €
Hotel Fameli

Family hotel at Valdaora, near the Kronplatz - a place to play, have fun, enjoy moments of relaxation and sample really delicious food.

To the hotel
from 110 €
Familienhotel Bella Vista

Experience autumn with the whole family in Vinschgau: hiking programme, childcare, caressing ponies and time for relaxation.

To the hotel

Jazda na nartach

Selected accommodations in South Tyrol

Service