Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie

Raport lawinowy dla narciarzy

Nie ma wątpliwości, że zimowe wędrówki i wycieczki narciarskie poza utartymi szlakami są wspaniałym doświadczeniem podczas zimy w Południowym Tyrolu, ale powinieneś nauczyć się prawidłowo oceniać zagrożenie lawinowe!

Podczas gdy na stokach panuje zgiełk, a w barach après-ski panuje radość i wesołość, skitourowcy i wędrowcy znajdują spokój, nietkniętą przyrodę i rustykalne chaty z dala od ośrodków narciarskich. Ale uwaga na lawiny!

Posiadając odpowiednią wiedzę i regularnie sprawdzając raport lawinowy, można uniknąć niebezpiecznych sytuacji w zaśnieżonych górach i chronić życie swoje i innych.

Przed zaplanowaniem wycieczki narciarskiej lub zimowej wędrówki należy poinformować się o zagrożeniu lawinowym i zapoznać się między innymi z raportem o sytuacji lawinowej.
Skala zagrożenia waha się od 1 (niskie) do 5 (bardzo wysokie) i zawiera zalecenia dotyczące tego, kiedy lepiej pozostać w domu, a kiedy można bezpiecznie udać się w zaśnieżone góry, jeśli ryzyko jest niskie.

Poziomy ostrzeżeń lawinowych

 • 1 - niski: Ryzyko lawinowe jest niskie, gdy pokrywa śnieżna jest dobrze skonsolidowana i stabilna. Lawinę wywoła tylko duże dodatkowe obciążenie w bardzo stromym terenie. Na tym poziomie panują bezpieczne warunki lawinowe
 • 2 - umiarkowany: Mimo że zagrożenie lawinowe na poziomie 2 jest tylko umiarkowane, większość wypadków ma miejsce właśnie tutaj. Konsolidacja pokrywy śnieżnej jest często przeceniana, co skutkuje lawinami. Lawiny są wywoływane przez duże dodatkowe obciążenia, zagrożenie lawinami samoistnymi jest niskie.
 • 3 - Znaczne: Znaczne zagrożenie lawinowe jest wskazywane, gdy pokrywa śnieżna na stromych zboczach jest tylko umiarkowanie lub słabo skonsolidowana. Niewielkie dodatkowe obciążenie jest wystarczające do wywołania średnich lub dużych lawin. Tylko doświadczeni narciarze powinni zapuszczać się w głęboki śnieg, gdy istnieje znaczne zagrożenie lawinowe.
 • 4 - duży: Słabo skonsolidowana pokrywa śnieżna na stromych stokach wskazuje na duże zagrożenie lawinowe. Tylko niewielkie dodatkowe obciążenia mogą wywołać lawiny o średnich i dużych rozmiarach. Za wszelką cenę należy unikać szczególnie eksponowanych ścieżek łącznikowych, możliwości zwiedzania są mocno ograniczone.
 • 5 - bardzo duże: Pokrywa śnieżna jest na ogół słabo skonsolidowana i niestabilna. Jeśli zagrożenie lawinowe jest bardzo wysokie, należy spodziewać się spontanicznych lawin o średnich i większych rozmiarach, a skitouring nie jest możliwy nawet w umiarkowanie stromym terenie.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i informacje o lawinach

 • Raportlawinowy: Raport lawinowy zawiera informacje na temat ogólnej sytuacji pogodowej, stanu pokrywy śnieżnej i zagrożenia lawinowego. Aktualny raport lawinowy dla Południowego Tyrolu można znaleźć w Internecie.
 • Świeży śnieg: Świeży śnieg, zwłaszcza w dużych ilościach, zawsze oznacza zwiększone zagrożenie lawinowe!
 • Wiatr: przenosi duże ilości śniegu i tworzy nowe pokłady śniegu po zawietrznej stronie. Nagromadzenie śniegu stwarza niebezpieczeństwo powstawania lawin śnieżnych.
 • Słońce i ciepło: Gdy robi się ciepło, z rosą, deszczem lub śniegiem, wytrzymałość śniegu spada. Powoduje to powstawanie luźnych warstw śniegu, a tym samym lawin śnieżnych.
 • Zwiększone zagrożenie lawinowe czai się w żlebach, zagłębieniach lub na stromych zboczach. Na zacienionych lub zawietrznych stokach występuje wiele nagromadzeń zasp śnieżnych. Na śliskim, stromym i otwartym terenie zagrożenie jest największe przy nachyleniu od 30 do 35 stopni.
 • Zacienionestoki są lawiniaste, ponieważ stary i nowy śnieg nie łączą się dobrze.
 • Sprzęt: Nadajnik lawinowy, łopata i sonda powinny zawsze znajdować się w plecaku. Przed wyruszeniem sprawdź, czy każdy nadajnik lawinowy jest ustawiony na "nadawanie". Nie należy zakładać pasków zabezpieczających, lecz stopery narciarskie.
 • Odcinki narażone na lawiny: należy wchodzić pojedynczo, trzymać kijki narciarskie bez pętli, unikać ostrych zakrętów w najwyższych partiach stoku i zawsze mieć oko na towarzyszy.

Aktualne oferty wakacyjne

from 94 €
Wirtshaushotel Alpenrose

In the heart of the Dolomites - ideal starting point for pleasure-seekers and sports lovers. Experience a perfect break from everyday life!

To the hotel
from 110 €
Hotel Fameli

Family hotel at Valdaora, near the Kronplatz - a place to play, have fun, enjoy moments of relaxation and sample really delicious food.

To the hotel

Jazda na nartach

Wybrane zakwaterowanie in South Tyrol

DAS MAJESTIC – HOTEL & SPA - Reischach at Mt. Kronplatz
Top Hotel
superior
DAS MAJESTIC – HOTEL & SPA
Reischach at Mt. Kronplatz
4,8 Doskonały

Exclusive wellness hotel in a dreamlike position, with excellent cuisine & rich activity offer in the Kronplatz Dolomites Region!

z 145 € dziennie
AMONTI & LUNARIS Wellnessresort - Steinhaus in Tauferer Ahrntal
Sustainability SVG
Top Hotel
AMONTI & LUNARIS Wellnessresort
Steinhaus in Tauferer Ahrntal
4,7 Doskonały

Your NEW AMONTI & LUNARIS WELLNESSRESORT in the Aurina valley with 6.000m² spa area and large Sky Garden.

z 197 € dziennie
Hotel Alpen Tesitin Panorama Wellness Resort - Welsberg-Taisten at Mt. Kronplatz
Top Hotel
Hotel Alpen Tesitin Panorama Wellness Resort
Welsberg-Taisten at Mt. Kronplatz
4,9 Doskonały

South Tyrolean friendliness, modern feel-good ambience, magnificent view of the Dolomites, outdoor sun infinity pool with wow effect and 180° dream panorama.

z 199 € dziennie
Mein Matillhof - Latsch in Vinschgau
Top Hotel
superior
Mein Matillhof
Latsch in Vinschgau
4,8 Doskonały

Joie de vivre and pleasures, relax and regeneration! Take your time for unforgettable holidays in the middle of fruit orchards & the South Tyrolean mountains.

z 162 € dziennie
Usługa