Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
02. maja 2024

3 schroniska między innowacją a tradycją

Dziś przedstawiamy 3 schroniska w górach Południowego Tyrolu, które nie odpowiadają znanemu wizerunkowi alpejskiego schroniska. Dla nas te nowe budynki są udanymi przykładami odważnej architektury górskiej, która podkreśla również zrównoważony rozwój.

Z zewnątrz górskie chaty imponują przejrzystym, nowoczesnym językiem projektowania i harmonijną kolorystyką. Wewnątrz oferują przytulną atmosferę z dużą ilością jasnego drewna i większy komfort niż poprzednie chaty o tej samej nazwie.

Aby dostać się do jednej z tych chat, trzeba się trochę wysilić. Istnieją różne trasy dla każdej chaty, ale można oczekiwać, że wspinaczka zajmie od 3 do 5 godzin. Jednak po dotarciu do schroniska, zostaniesz nagrodzony za swój wysiłek doskonałą kuchnią Południowego Tyrolu, przytulnymi pokojami i fantastycznymi widokami na wysokie alpejskie góry.

Jeśli chcesz spędzić noc w schronisku, nie zapomnij o śpiworze i ręczniku! Dostępne są wspólne łazienki z toaletami i umywalkami, a dzięki żetonowi prysznicowemu można nawet wziąć szybki gorący prysznic. Czy masz ochotę wspiąć się na szczyt po odpoczynku w schronisku? Jeśli tak, oprócz pewności siebie, głowy do wysokości i dobrego poziomu sprawności fizycznej, możesz również potrzebować sprzętu lodowcowego.

Stettiner Hütte
Stettiner Hütte

Stettiner Hütte, the refuge blends harmoniously into the landscape.

Stettiner Hütte

Schronisko Stettiner

Schronisko Stettiner Hütte znajduje się na wysokości 2 875 metrów w Gruppo di Tessa, tuż pod szczytem Eisjöchl pomiędzy dolinami Pfossen i Passiria. Znajduje się w Alpach Ötztalskich, bezpośrednio na szlaku wysokogórskim Merano i niedaleko granicy z Austrią. Pierwsze schronisko powstało tu pod koniec XIX wieku.

Z biegiem czasu schronisko zostało rozbudowane, przebudowane i - po rozległych zniszczeniach spowodowanych lawinami - kilkakrotnie przebudowane. Schronisko w obecnej formie jest całkowicie nową konstrukcją: zostało zaplanowane przez Andreę Fregoniego i Roberto Pauro z biura architektonicznego Area Architetti Associati i otwarte w lipcu 2022 roku.

Stettiner Hut
Stettiner Hut

View of the Stettiner Hut and the beautiful views surrounding it.

Stettiner Hütte

Stettiner Hütte ma teraz 5 pięter i może pomieścić do 70 osób. 10 pokoi rozmieszczonych jest na 2 piętrach i może pomieścić od 4 do 12 osób. Na parterze znajduje się piękna jadalnia z 92 miejscami siedzącymi, z której roztacza się wspaniały widok dzięki dużym panoramicznym oknom. Specjalny kształt budynku zapewnia bezpieczeństwo w przypadku zejścia lawiny.

Do schroniska można dotrzeć z Pfossentallub Planu dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi w około 4 godziny. Doświadczeni alpiniści mogą kontynuować wędrówkę ze schroniska szlakiem Hans-Grützmacher na szczyt Hohe Wilde (3480 m n.p. m. ) lub szlakiem Willy-Ahrens na szczyt Hohe Weiße (3279 m n.p.m.). Schronisko Stettiner Hütte jest prowadzone przez rodzinę Schwarz od ponad 35 lat. W 2024 r. schronisko jest otwarte od 1 lipca do września.

Schwarzensteinhütte
Schwarzensteinhütte

The light wood bar and dining room of the Schwarzensteinhütte.

Margit Ainhauser
Schwarzensteinhütte
Schwarzensteinhütte

Schwarzensteinhütte almost seems to touch the clouds and towers over the entire Aurina Valley.

IDM Südtirol-Alto Adige/Harald Wisthaler
Schwarzensteinhütte
Schwarzensteinhütte

A view with a very special light at the Schwarzensteinhütte

Alfred Stolzlechner
On the top of Mt. Schwarzenstein
On the top of Mt. Schwarzenstein

Across Rotbachtal Valley and via Schwarzenstein hut path, you can get to the peak of Mt. Schwarzenstein (3.369 m).

Tourismusverein Ahrntal

Schronisko Schwarzenstein

Schronisko Schwarzensteinhüttena wysokości 3 026 m n.p.m. jest najwyżej położonym schroniskiem w Alpach Zillertalskich i popularnym punktem wyjścia dla alpinistów podczas wycieczek na szczyty tak znanych gór jak Schwarzenstein (3 369 m n.p.m. ) czy Großer Löffler (3 378 m n.p.m.). Westliche Floitenspitz (3 195 m n.p.m.) i Große Mörchner (3 285 m n.p.m.) nie są tak znane, ale również warte odwiedzenia. Nowy budynek zaplanowany przez architektów Stifter + Bachmann został otwarty w 2018 roku.

Margit Ainhauser prowadzi schronisko Schwarzensteinhütte, które ma cztery pokoje 2-osobowe, jeden pokój 4-osobowy, trzy pokoje 6-osobowe i dwa pokoje 10-osobowe i może pomieścić łącznie 50 osób. Do schroniska można dotrzeć z San Giovanni im Aurina w 4,5 godziny doliną Rothbachtal lub w 5,5 godziny doliną Trippbachtal. W tym roku Schwarzensteinhütte jest otwarte od 22 czerwca do 21 września.

Schwarzensteinhütte
Schwarzensteinhütte

A wonderful starry sky over the Schwarzensteinhütte

Stefan Thaler
Edelrauthütte
Edelrauthütte

Edelrauthütte in the Zillertal Alps in the Ahrntal Valley.

Valle Aurina

Schronisko Edelrauthütte

Schronisko Edelrauthütte również znajduje się w Alpach Zillertalskich, w gminie Selva dei Molini. Znajduje się na wysokości 2545 metrów nad poziomem morza, tuż nad jeziorem Eisbruggsee i jest ważną bazą na popularnym szlaku Fundres Höhenweg. Nowe schronisko zaprojektowane przez MoDus Architects zostało otwarte w 2016 roku. Edelrauthütte może pomieścić 70 osób, z których 12 śpi w dormitorium, a reszta w pokojach 4-, 6- i 8-osobowych.

Edelrauthütte ma również wiele do zaoferowania pod względem kulinarnym: Tradycyjne dania z lokalnych produktów smakują wyśmienicie i dodają nowej energii. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca na tarasie lub w chacie, zespół kuchenny zapewni Ci pudełko piknikowe na życzenie: Możesz więc cieszyć się pysznym posiłkiem w schronisku w przytulnym zaciszu alpejskiej łąki. Schronisko Edelrauthütte jest zarządzane przez Michaela (Much) Weissteinera i jest otwarte od 7 czerwca do 13 października 2024 roku.

Najkrótsze podejście prowadzi od zbiornika Neves/Lappach: Zajmie to około 2,5 godziny. Wędrówka do schroniska Edelrauthütte z Fundres zajmuje około 3 godzin. Inna alternatywna trasa prowadzi z Zösen/Lappach przez Napfspitze (2,888) do schroniska i jest nieco odsłonięta na ostatnim odcinku. Oprócz Hochfeiler (3.510 m n.p.m .), najwyższej góry Alp Zillertalskich, Hoher Weißzint (3.371 m n.p.m.) i Großer Möseler (3.479 m n.p.m.) są popularnymi celami wycieczek na szczyt, które alpiniści mogą rozpocząć ze schroniska Edelrauthütte.

Tekst: Silvia

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa