Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
13. czerwca 2024

Czarny bez - uczucie lata w Południowym Tyrolu

Istnieje meteorologiczny początek lata 1 czerwca i kalendarzowy początek lata wraz z przesileniem letnim. Jest też nasz własny początek lata: dla nas lato zaczyna się, gdy powietrze wypełnia aromatyczny zapach kwiatów czarnego bzu.

Elderberry syrup
Elderberry syrup

Elderflowers are present in many areas of South Tyrol and are easily recognisable by their delicious scent.

Image by Hans from Pixabay

W Val Pusteria czerwiec jest miesiącem pachnących roślin leczniczych. Kwitnący krzew czarnego bzu zachwyca delikatnie pachnącymi parasolami kwiatowymi: Te parasole kwiatowe, których prawidłowa nazwa botaniczna to "wiechy parasolowe", składają się z wielu małych białych do jasnożółtych gwiazdek kwiatowych. Owoce bzu czarnego również przyciągają wzrok:dojrzałe owoce bzu czarnego mienią się jesienią na czarno-fioletowo.

Niepowtarzalny zapachparasoli kwiatowych ułatwia odróżnienie krzewu czarnego bzu - znanego również jako krzew bzu czarnego - od innych biało kwitnących krzewów. Dlatego też z łatwością można samodzielnie zebrać kwiaty czarnego b zu i przygotować z nich pyszny syrop. Krzewy czarnego bzu lepiej jednak zostawić na poboczu ruchliwych dróg; w Południowym Tyrolu jest ich mnóstwo w naturalnych miejscach do wysokości około 1500 metrów.

Elderberry syrup
Elderberry syrup

Young and old will love to enjoy a good glass of cool water with elderberry juice in summer.

Image by -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay
Holundersirup - Sugar and Lemon
Holundersirup - Sugar and Lemon

Besides elderflower, two other ingredients of the syrup are sugar and lemons.

Internet Consulting

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

Składniki:

  • 50 parasolek z kwiatów czarnego bzu
  • 2,5 kg cukru
  • 3 ekologiczne cytryny
  • 2 ekologiczne pomarańcze
  • 2 litry wody

Kilka ważnych wskazówek:

Kwiaty czarnego bzu najlepiej zbierać w słoneczny poranek, ponieważ wtedy mają najbardziej intensywny smak. Kwiaty należy przetworzyć natychmiast po zebraniu i jedynie wytrząsnąć, aby usunąć wszelkie owady, ale nie myć ich. W przeciwnym razie pyłek zostanie wypłukany, a wraz z nim część typowego aromatu. Usuń grube łodygi kwiatowe, ponieważ mają gorzki smak.

Elderberry syrup
Elderberry syrup

Elderberry juice diluted in water is a tasty, thirst-quenching drink.

Image by Zoli from Pixabay

Przygotowanie

Umieść kwiaty w dużej doniczce lub innym odpowiednim pojemniku. Umyj organiczne pomarańcze i organiczną cytrynę, pokrój w cienkie plasterki i dodaj do kwiatów. W drugim garnku zagotuj wodę, cukier i sok z 2 ekologicznych cytryn. Całkowicie rozpuść cukier w wodzie, stale mieszając. Poczekaj, aż woda z cukrem ostygnie, a następnie zalej kwiaty i plasterki cytrusów. Zamieszać raz, przykryć naczynie i umieścić w lodówce lub w chłodnym miejscu. Mieszać raz dziennie.

Po 2-3 dniach przelej syrop przez drobne sito , a następnie krótko zagotuj. Gorący syrop przelać do uprzednio wysterylizowanych butelek i szczelnie zamknąć. Najlepiej nie używać zbyt dużych butelek (250 ml lub 500 ml). Syrop z czarnego bzu może być przechowywany przez około 1 rok, przy czym otwarte butelki należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu kilku dni.

Wiele przepisów na syrop z czarnego bzu zawiera kwas cytrynowy jako składnik. My używamy zamiast niego soku z cytryny, ponieważ jest on bardziej naturalny i naszym zdaniem nadaje syropowi lepszy smak.

Hugo - Apéritif made of sparkling wine & elder juice
Hugo - Apéritif made of sparkling wine & elder juice

An apéritif made of sparkling wine and elder juice, fresh and refined with a peppermint leaf. Ideal for a convivial evening.

IDM Alto Adige/Marion Lafogler

Jaki jest najlepszy sposób na delektowanie się syropem z czarnego bzu?

Syrop z kwiatów czarnego bzu, rozcieńczony wodą niegazowaną lub gazowaną, doskonale gasi pragnienie u osób młodych i starszych. Z drugiej strony, Hugo jest zarezerwowany dla dorosłych. Barman Roland Gruber z Naturna jest uważany za wynalazcę tego popularnego aperitifu. Prosecco, syrop z czarnego bzu, liście mięty, plasterek cytryny, kostki lodu i odrobina wody mineralnej do smaku tworzą orzeźwiający letni drink. Ten modny napój można teraz znaleźć (prawie) wszędzie, zarówno w eleganckich barach w mieście, jak i w przytulnych schroniskach wysoko w górach: możesz więc zafundować sobie kieliszek Hugo nie tylko po zakupach, ale także po wędrówce.

Ale nie zbieramy tylko białych kwiatów na syrop. Niektóre z nich suszymy i używamy do przygotowania herbaty na gorączkowe przeziębienia. Herbata z czarnego bzu nie tylko dobrze smakuje, ale ma również działanie napotne i, podobnie jak herbata z kwiatu lipy, jest popularnym domowym lekarstwem na infekcje grypopodobne.

Elderberry Juice - Elderberries
Elderberry Juice - Elderberries

Elderberries can be used to make jams, juices and liqueurs.

Anemone123 from Pixabay

Jesienią krzew czarnego bzu oferuje czarne i fioletowe jagody, z których można zrobić dżem, sok lub likier. Owoce czarnego bzu zawierają cenne witaminy i minerały. Surowe jagody są lekko trujące, ale po podgrzaniu toksyny ulegają zniszczeniu.

Nie zdążyłeś zebrać kwiatów czarnego bzu lub nie masz czasu na przygotowanie syropu? Nie ma problemu: w Południowym Tyrolu syrop z kwiatów czarnego bzu jest dostępny przez cały rok w wielu sklepach i supermarketach (również online).


Tekst: Lisa

Jesteśmy kolorową mieszanką kochających naturę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa