Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
05. października 2023

Alpejski bobslej: zabawa na sankach powyżej Merano

Nie ma nic lepszego niż zjazd z góry na sankach? Nie musisz czekać na zimę: zjazd na sankach z Alpine Bob jest możliwy prawie przez cały rok. Wypróbowaliśmy tor saneczkowy na Merano 2000 w sierpniu, ale jest on nadal otwarty w sezonie letnim 2023 do 5 listopada. Masz więc jeszcze czas na jesienną zabawę na sankach w Merano i okolicach.

The descent of the toboggan run
The descent of the toboggan run

The Alpin Bob rail toboggan run runs next to the Falzeben cable car.

Internet Consulting
Top station of the cable car
Top station of the cable car

The Ifinger behind the mountain station.

Internet Consulting

Nie znasz jeszcze Merano 2000 i zastanawiasz się, dlaczego ten obszar tak się nazywa? Łatwo to wyjaśnić: "Merano" odnosi się do bliskości miasta Merano, a "2000" do wysokości tego skąpanego w słońcu płaskowyżu u podnóża Ifinger. Znajduje się tam również Alpin Bob: tor saneczkowy o długości 1,1 km, na którym można osiągnąć maksymalną prędkość do 40 km/h i który chcemy przetestować tym razem. Do obszaru przygód Merano 2000 można dostać się albo z Merano kolejką górską Merano 2000 (stacja w dolinie Naif), albo z Avelengo kolejką linową Falzeben. My wybraliśmy kolejkę górską.

Fantastyczny widok na Merano

Stacja w dolinie Naif znajduje się zaledwie około 15 minut jazdy samochodem od centrum Merano. O 8.15 nie dzieje się tu zbyt wiele. Nic dziwnego - kolejka linowa zaczyna działać dopiero za kwadrans. Wraz z mieszaną grupą wsiadamy do pierwszej gondoli. Podczas rozmowy dowiadujemy się, że grupa składa się z pilotów paralotni i turystów w drodze na loty tandemowe. Gdy wysiadamy na stacji górskiej na Piffinger Köpfl, wieje świeża bryza, a miękkie chmury dryfują po błękitnym niebie. Ponieważ mamy jeszcze trochę czasu, z zafascynowaniem obserwujemy, jak nasi towarzysze z gondoli startują na swoich tandemowych paralotniach z łąki obok stacji górskiej i powoli spływają w dół w kierunku Merano. Piękna pogoda, wspaniały widok i zapach świeżo skoszonej trawy - dzień zaczyna się wspaniale.

Paragliders on the meadow next to the cable car
Paragliders on the meadow next to the cable car

We observe the preparations for the tandem flight.

Internet Consulting
The paragliders take off from the meadow
The paragliders take off from the meadow

After the successful launch, the tandem parachute floats downhill.

Internet Consulting

Prosimy o zapięcie pasów!

Początek toru saneczkowego znajduje się zaledwie kilka kroków od górnej stacji kolejki linowej i wyciągu gondolowego Falzeben. Zjazd rozpoczyna się dopiero o 10 rano, ale przed tym czasem organizowane są dodatkowe przejażdżki. Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem w Alpin Bob: Tuż obok punktu startowego znajduje się duża tablica, na której najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z toru saneczkowego są streszczone w języku niemieckim, włoskim i angielskim oraz zilustrowane piktogramami. Pracownik Merano 2000 wyrusza z pierwszymi saneczkami. Adam, najodważniejszy z nas, siada na następnym sankach, a inny pracownik wyjaśnia mu najważniejsze rzeczy, takie jak prawidłowe hamowanie. Następnie sprawdza, czy Adam jest prawidłowo przypięty pasami. Gdy światła zmieniają się na zielone, pracownik zwalnia hamulce i Adam rusza.

The starting point
The starting point

It is still quiet at the start of the toboggan run.

Internet Consulting
The toboggan run in the curve
The toboggan run in the curve

First the Alpin Bob takes you through meadows, then through the forest.

Internet Consulting

Szybka jazda na sankach

Adam trzyma kamerę w ręku i hamuje tylko sporadycznie, dlatego jedzie dość szybko. Reszta z nas używa hamulców częściej: wtedy nie ma tylu zastrzyków adrenaliny, ale sama wysokość wąskiego toru (do 12 metrów nad ziemią) gwarantuje pewien dreszczyk emocji. Instrukcje przed startem i ostrzeżenie 30 metrów przed metą, aby zmniejszyć prędkość i wjechać na pas hamujący z prędkością pieszego na końcu toru, zapewniają bezpieczne dotarcie do mety.

Alpine Bob Meran 2000
Alpine Bob Meran 2000

Summer Thrills: Alpine Bob Ride at Meran 2000 in South Tyrol

Internet Consulting

Przygoda przyjazna rodzinie

Nie mieliśmy ze sobą dzieci, ale jesteśmy pewni, że jazda na Alpine Bob to świetna zabawa dla całej rodziny: czy to nastolatków, czy babci z wnukiem - każdy może regulować prędkość według własnych upodobań za pomocą hamulców. Przy okazji: dzieci w wieku od 3 lat mogą korzystać z toru w towarzystwie (minimum 16 lat), a dzieci w wieku od 10 lat mogą również korzystać z niego samodzielnie. Po dotarciu do mety można spokojnie wrócić do punktu wyjścia (gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie, jeśli chcesz) lub alternatywnie, latem, kontynuować jazdę do Falzeben. My wybraliśmy łatwiejszą opcję.

The slope near the forest
The slope near the forest

Sometimes, the toboggan slope runs just above the ground.

Internet Consulting
Alpin Bob
Alpin Bob

In other places you are close to the treetops.

Internet Consulting

Różnorodne doświadczenia o każdej porze roku

Merano 2000 jest popularnym celem wycieczek do Merano i okolic o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią kuszą wycieczki piesze i rowerowe oraz via ferraty. W zimie narciarze i snowboardziści mają do wyboru klasyczny tor saneczkowy na śniegu i Alpine Bob. Zimą jednak tor saneczkowy czynny jest tylko codziennie podczas świąt Bożego Narodzenia (od 26 grudnia) i karnawału, a poza tym od piątku do niedzieli. Czy to latem, czy zimą - Merano 2000 zawsze oferuje szeroki wybór przytulnych miejsc, w których można zatrzymać się na przekąskę i imponujące panoramiczne widoki. Naszą rekomendacją dla szczególnie rozległych widoków na Merano 2000 jest punkt widokowy Naifjoch VISTA.

Tekst: Lisa

Zdjęcia i wideo: Adam

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa