Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
19. października 2023

Anterivo - alternatywa dla kawy

Nigdy nie słyszałeś o uprawie kawy w Południowym Tyrolu? Nic dziwnego - klimat Południowego Tyrolu może i jest łagodny, ale nie nadaje się do uprawy "prawdziwej" kawy (cafea). Ale to, co rośnie w Anterivo na południu Południowego Tyrolu (i nigdzie indziej), to gatunek łubinu o pięknej botanicznej nazwie Lupinus pilosus Murr. Nasiona tego niebiesko kwitnącego kwiatu są wykorzystywane do produkcji kawy Altreier lub (w dialekcie) kawy Voltruier, lokalnej specjalności i pysznego substytutu kawy.

The magical café of Altrei
The magical café of Altrei

The legume contains several round, flattened seeds.

Verein der Altreier Lupinenkaffee-Anbauer

Prawdziwa kobieca moc

W przeszłości "prawdziwa" kawa ziarnista była luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Aby móc delektować się napojem kawopodobnym, tańszy substytut kawy wytwarzano z lokalnych roślin, takich jak jęczmień, cykoria, figi czy nawet łubin. Od końca XIX wieku łubin jest uprawiany w Anterivo, w samym sercu Parku Przyrody Monte Corno, i rozwija się tu szczególnie dobrze. Lupinus pilosus Murr prawie ponownie zniknął z Anterivo. Na szczęście tak się nie stało, co jest zasługą przede wszystkim dwóch kobiet: agronom Andrei Heistinger i rolniczki Theresii Werth. W trakcie swojej pracy doktorskiej w 1999 r. Andrea Heistinger nawiązała kontakt ze starszą rolniczką Theresą Werth, która wciąż posiadała ostatnie nasiona zagrożonego gatunku łubinu. Agronomka zainicjowała projekt i powstało Stowarzyszenie Hodowców Łubinu Anterivo, które nadal jest bardzo aktywne.

The magical café of Altrei
The magical café of Altrei

The intense purple colouring of the flower shines particularly beautifully in the sun.

Verein der Altreier Lupinenkaffee-Anbauer
The magical café of Altrei
The magical café of Altrei

Flowers of the lupine plant.

Verein der Altreier Lupinenkaffee-Anbauer

Siew i zbiór

Łubin pilosus Murr wysiewa się pod koniec zimy, około połowy marca. Rośliny mogą dorastać do 120 cm wysokości. Lubią piaszczystą i dobrze przepuszczalną glebę. Dzięki niebieskim kwiatostanom i srebrzystym, trwałym liściom w kształcie palców stanowią wspaniały widok. Łubin należy do rodziny roślin strączkowych. Wydłużone brązowe strąki z delikatnym puchem zawierają od 2 do 4 nasion każdy.

Gdy tylko pierwsze nasiona dojrzeją (pod koniec sierpnia), są one zbierane i suszone. Następnie są prażone i miel one - tak jak "prawdziwa" kawa. Zmielony proszek zalewa się gorącą wodą i pyszna alternatywa dla kawy jest gotowa. Kawa nie zawiera kofeiny, ale jest bogata w białko i ważne kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6) i pachnie orzechami laskowymi.

The magical café of Altrei
The magical café of Altrei

Dessert variation with Altreier coffee.

Verein der Altreier Lupinenkaffee-Anbauer
The magical café of Altrei
The magical café of Altrei

Various products made from lupine seeds.

Verein der Altreier Lupinenkaffee-Anbauer

Aromatyczna przyjemność

Nasiona łubinu są wykorzystywane nie tylko do produkcji substytutów kawy, ale także do produkcji czekolady, piwa i sznapsa. Niebieskie kwiaty uszlachetniają herbatę i ser. Szefowie kuchni w regionie również wydobywają aromatyczny smak lokalnych gatunków łubinu w różnych potrawach. Na przykład na farmie dyni w Guggal można skosztować deserowej wariacji z kawą Anterivo.

Czy masz już na nią ochotę i chcesz dowiedzieć się, jak smakuje ta alternatywa dla kawy? Produkty wykonane ze specjalnego łubinu można kupić w oddziale Altreier Famiglia Cooperativa Cavalese lub zamówić pocztą elektroniczną na stronie info@altreierkaffee.it. Od grudnia 2022 roku łubin z Anterivo jest również jednym z Presìdi Slow Food Italia!

Tekst: Steffi

Jesteśmy kolorową mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa