Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
27. grudnia 2023

Musująca przyjemność z Południowego Tyrolu

Czy to podczas obchodów Bożego Narodzenia, imprez sylwestrowych czy małych spotkań: dobre towarzystwo to nie jedyna rzecz, która wprawia w dobry nastrój, ale także pyszne jedzenie i starannie dobrane napoje do wznoszenia toastów. Oprócz słynnych francuskich szampanów, znane południowotyrolskie winnice i winiarnie oferują doskonałe wina musujące, a także wina białe i czerwone.

Historia południowotyrolskiego wina musującego

Pierwsze południowotyrolskie wino musujące zostało wyprodukowane z winogron Riesling przez Überetscher Champagnerkellerei w Eppan w 1902 roku. Jednak przyłączenie Południowego Tyrolu do Włoch spowodowało zastój w produkcji win musujących. Dopiero na początku lat sześćdziesiątych, po długiej przerwie, ambitni mistrzowie piwniczni odważyli się powrócić do produkcji tego świeżego i musującego napoju. Następnie, w 1990 roku, producenci z Południowego Tyrolu połączyli siły, tworząc Stowarzyszenie Producentów Win Musujących Południowego Tyrolu. Obecnie jego członkami jest 10 producentów z Południowego Tyrolu .

Sparkling pleasure from South Tyrol
Sparkling pleasure from South Tyrol

The South Tyrolean sparkling wine promises tangy acidity and elegant minerality.

IDM / Florian Andergassen

Winogrona z charakterem

Strome , skąpane w słońcu zbocza pomiędzy alpejskimi górami a śródziemnomorskimi dolinami, a także silne wahania temperatury między dniem a nocą zapewniają idealny klimat dla cennych winogron z Południowego Tyrolu. Winorośl rośnie na wysokich, alpejskich terenach na wysokości od 500 do ponad 1000 metrów nad poziomem morza i na mineralnych, ciepłych glebach skalistych. Terroir ten oferuje najlepsze warunki dla delikatnej kwasowości, wielowymiarowych smaków i wyjątkowej przyjemności picia. Używane sąwyłącznie winogrona kontrolowanego pochodzenia (DOC) z podstawowych odmian winorośli Chardonnay, Pinot Blanc i Pinot Noir. Są one również zbierane nieco wcześniej niż winogrona do produkcji wina, aby osiągnąć optymalną równowagę między słodyczą owoców a kwasowością.

Wine cultivation on Ritten
Wine cultivation on Ritten

The slopes of Ritten high palteau offer perfect conditions for wine cultivation.

Fabian Auer - Internet Consulting
Vineyards in South Tyrol
Vineyards in South Tyrol

Picturesque vineyards on the sunny slopes in South Tyrol

IDM/Südtirol Wein/Tiberio Sorvillo
Sparkling pleasure from South Tyrol
Sparkling pleasure from South Tyrol

The sparkling wine producers.

Arunda

Najlepszy perlage

Oprócz pierwszorzędnych winogron, metoda produkcji i długi proces dojrzewania również odgrywają decydującą rolę w jakości południowego wina musującego z Tyrolu.

Producenci win musujących z Południowego Tyrolu stosują klasyczną metodę dojrzewania wina musującego. Obejmuje ona drugą, skomplikowaną fermentację w butelkach. Butelki są obracane kilka razy w tygodniu, a drożdże są usuwane poprzez zamrożenie szyjki butelki. Cukier i drożdże są delikatnie przekształcane w alkohol i dwutlenek węgla. Dlatego południowe wina musujące zawierają tylko naturalny dwutlenek węgla. Naturalny czas dojrzewania od wina do wina musującego wynosi od 15 miesięcy do kilku lat (zwykle 2 lub 3), aż świeże smaki i delikatne kwasy owocowe winogron przekształcą się w gładkie perły Południowego Tyrolu.

Specjalna butelka

Każdego roku członkowie Południowotyrolskiego Stowarzyszenia Win Musujących łączą 100 litrów swojego bazowego wina musującego w cuvée, aby wprowadzić na rynek limitowaną edycję 200 podwójnych butelek magnum. Różne charaktery win harmonijnie łączą się, tworząc ekscytującą symfonię smaków.

Sparkling pleasure from South Tyrol
Sparkling pleasure from South Tyrol

To optimise the fermentation process, the sparkling wine bottles are turned and shaken several times a week.

pixabay

Producenci win musujących

Znane piwnice win musujących, które poświęciły się wyśmienitym winom musującym, obejmują do tej pory 10 producentów:

  • Arunda Sektkellerei w Meltinie
  • Winiarnia Kettmair w Kaltern
  • Winiarnia Kurtatsch
  • Winiarnia Merano
  • Winiarnia Praeclarus - S. Paolo
  • Wino musujące Braunbach i piwnice z winami w Terlano
  • Piwnice win musujących Lorenz Martini w Cornanie
  • Winiarnia Haderburg w Salorno
  • Winiarnia Kaltern
  • Winiarnia Val di Vizze w Montagna

Jeśli więc nigdy wcześniej nie słyszałeś o winach musujących z Południowego Tyrolu, mamy nadzieję, że rozbudziliśmy Twoją ciekawość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skosztować tych wyśmienitych bąbelków podczas Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra lub innych specjalnych okazji. Szczegółowy portret wszystkich producentów wraz z danymi kontaktowymi i linkiem do odpowiedniego sklepu internetowego można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia.

Tekst: Dorothea

Jesteśmy barwną mieszanką kochających naturę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa