Find accommodation & make a request

Latanie dronami w Południowym Tyrolu

Drony są wszechstronne i z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób korzysta z dronów - zarówno prywatnie, jak i komercyjnie. Szczególnie popularne jest fotografowanie i filmowanie za pomocą dronów, ponieważ pozwala to uzyskać fascynujące ujęcia z powietrza. Ważne jest jednak również przestrzeganie wymogów prawnych.

Im więcej dronów znajduje się w powietrzu, tym większe ryzyko kolizji lub wypadków. Z tego powodu wydano rozporządzenie wykonawcze UE 2019/947, które ma zastosowanie we wszystkich krajach UE , a zatem również w Południowym Tyrolu od 31.12.2020 r. (z pewnymi ustaleniami przejściowymi) i reguluje cywilne użytkowanie dronów. Dzięki Regolamento UAS-IT włoski urząd lotnictwa cywilnego ENAC (Ente Nazionale Aviazione Civile) zintegrował i uzupełnił ramy prawne unijnego rozporządzenia w sprawie dronów krajową regulacją prawną. Nawiasem mówiąc, UAS to skrót od Unmanned Aircraft System.

Przegląd ważnych przepisów mających zastosowanie w całej UE

  • Eksploatacja dronów nie jest podzielona na prywatną i komercyjną, ale według ryzyka (w zależności od wagi i okoliczności użytkowania): Istnieją 3 kategorie "Open" (z podkategoriami A1, A2, A3), "Specific" i "Certified".
  • Każdy dron musi posiadać oznaczenie CE. Klasa CE dronów jest ważna dla klasyfikacji na kategorie (patrz wyżej).
  • Rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich operatorów dronów, chyba że dron waży mniej niż 250 gramów lub podlega dyrektywie UE w sprawie zabawek. W każdym przypadku rejestracja jest obowiązkowa dla szybkich dronów i dronów z kamerami. Rejestracja jest uznawana we wszystkich krajach, które również wprowadziły unijne rozporządzenie w sprawie dronów. We Włoszech, a więc także w Południowym Tyrolu, rejestracja odbywa się za pośrednictwem aplikacji od d-flight, a do drona należy dołączyć kod QR w celu identyfikacji. Na portalu d -flight można również znaleźć więcej informacji na temat lotów dronami.
  • Aby latać dronami o wadze 250 g lub większej, piloci (którzy mogą, ale nie muszą być tacy sami jak operator) potrzebują certyfikatu kompetencji. W kategorii "Open" wymagana jest "mała" (kurs online i test online) lub "duża" unijna licencja na drona, w zależności od podkategorii.
  • W przypadku lotów dronem w kategorii "Specific" wymagane jest zezwolenie krajowych władz lotniczych. W przypadku kategorii "Certified" zatwierdzenie jest obecnie możliwe tylko przy zaangażowaniu EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego).

Dalsze informacje

We Włoszech ubezpieczenie od odpowiedzialności cywil nej jest obowiązkowe dla wszystkich dronów. Operator drona jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa, ochrony danych i obowiązkowego ubezpieczenia. Strefy zakazu lotów można również przeglądać za pośrednictwem d-flight . Niezależnie od norm prawnych, wymagane jest poszanowanie ludzi, zwierząt i przyrody. Szczegółowe informacje, przepisy prawne i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w języku włoskim na stronie internetowej ENAC. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących korzystania z dronów w Południowym Tyrolu, można również skontaktować się z ENAC Bolzano(+39 0471 252 777).

Images

Golden Dolomites
Golden Dolomites

Wonderful shots made with a drone in South Tyrol

© YouTube - Jörg Lenk
Using drones in South Tyrol
Using drones in South Tyrol

Drones are versatile and more and more used for filming and photographing.

© Christian Langenhan
Using drones in South Tyrol
Using drones in South Tyrol

Drones are versatile and more and more used for filming and photographing.

© Jared Brashier
Insights in the holiday destination South Tyrol
Insights in the holiday destination South Tyrol

Hiking in South Tyrol, skiing, climbing and mountaineering in the Dolomites

© YouTube - NIKOCAM TV
Dolomites in winter
Dolomites in winter

The magical winter landscape from an aerial view

© YouTube - Adventure Films Media
Using drones in South Tyrol
Using drones in South Tyrol

Drones are versatile and more and more used for filming and photographing.

© asoggetti
The South Tyroelan mountain world from above
The South Tyroelan mountain world from above

Wonderful aerial shots - Dolomites

© YouTube - Andrea Virano

Warto wiedzieć

Service