Find accommodation & make a request

Południowy Tyrol w liczbach

Ile mieszkańców ma Południowy Tyrol i jak duży jest? Jakie języki są tutaj używane? Ile miast jest w Południowym Tyrolu i ile jezior? Odpowiedzi na te i inne interesujące pytania można znaleźć tutaj.

Od rocznej produkcji jabłek po liczbę kolejek linowych w Południowym Tyrolu, zebraliśmy dla Ciebie 10 punktów z interesującymi faktami i liczbami - od przyrody po infrastrukturę.

Ziemia i ludzie

  • Południowy Tyrol zajmuje powierzchnię 7 400,43 km². 64,4% tej powierzchni znajduje się na wysokości ponad 1 500 metrów. Ortles, na wysokości 3 905 m n.p.m., jest najwyższą górą Południowego Tyrolu.
  • Szybko i wygodnie na duże wysokości - żaden problem z kolejkami linowymi, wyciągami narciarskimi & Co: W Południowym Tyrolu jest łącznie 357 kolejek linowych. (stan na 2020 r.)
  • Południowy Tyrol ma 533 715 mieszkańców. Istnieje łącznie 116 gmin. Pod względem powierzchni największą gminą jest Sarentino z 302,50 km². (stan na 2020 r.)

Miasta i języki

  • Tylko stolica prowincji Bolzano, licząca 107 760 mieszkańców, może nazywać się dużym miastem. Natomiast w pozostałych 7 miastach Południowego Tyrolu (Merano, Bressanone, Laives, Brunico, Vipiteno, Chiusa, Glorenza) mieszka mniej niż 100 000 osób. (stan na 2020 r.)
  • 69,64% mieszkańców deklaruje przynależność do niemieckiej grupy językowej, 25,84% do włoskiej i 4,52% do lady ńskiej (stan na 2011 r.). Ladin to język retoromański nadal używany w dolinach Dolomitów Val Gardena i Alta Badia.

Przyroda i kultura

  • Południowy Tyrol posiada 8 dużych rezerwatów przyrody: 7 parków przyrody i 1 park narodowy zajmują prawie jedną czwartą całkowitej powierzchni Południowego Tyrolu i mają na celu między innymi zachowanie różnorodności biologicznej.
  • Większość ze 176 naturalnych jezior (o powierzchni ponad pół hektara) w Południowym Tyrolu znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów. Jednak jezioro Kaltern jest uważane za najcieplejsze jezioro kąpielowe w Alpach.
  • 111 muzeów w Południowym Tyrolu gwarantuje dużą różnorodność dla miłośników kultury: spektrum sięga od archeologii przez folklor po sztukę nowoczesną. 11 muzeów znajduje się w zamkach i pałacach. (stan na 2019 r.)

Wyśmienite wina i chrupiące owoce

  • Południowy Tyrol to kraj winiarski, który stawia na jakość i różnorodność: Ponad 98% obszaru winiarskiego Południowego Tyrolu znajduje się pod ochroną DOC - jest to wyjątkowe we Włoszech. Na wysokości od 200 do 1000 m n.p.m. uprawia się 20 różnych rodzajów wina. W 2020 roku 233 winiarnie wyprodukowały 286 182 hektolitrów wina.
  • W 2020 roku w Południowym Tyrolu zebrano 897 764 ton jabłek. Ponad 7000 południowotyrolskich sadowników zapewnia, że około 10% europejskich zbiorów jab łek pochodzi z Południowego Tyrolu. Kwitnienie jabłoni na wiosnę jest odpowiednio imponujące.

Images

Apples from South Tyrol
Apples from South Tyrol

300 sunny days and 2,000 sunny hours are ideal for growing apples in South Tyrol.

© Smileus #31949288
Sarntal in the environs of Bozen
Sarntal in the environs of Bozen

The scattered houses in Sarntal are surrounded by lush green meadows, dense forests and high peaks.

© Internet Consulting - Fabian Auer
White grapes
White grapes

The South Tyrolean white wines are famous also beyond the national borders.

© Internet Consulting - Patrick Kammerlander
Laubengasse street in Bozen
Laubengasse street in Bozen

Still today, the historical Laubengasse is the most important shopping street in Bozen.

© Tourismusverein Bozen Bolzano
Puez Geisler Nature Park
Puez Geisler Nature Park

The bizarre peaks of Puez Geisler are an impressive mountain ridge, which you can see in Villnöss.

© Internet Consulting
View over Wengen
View over Wengen

Wengen is one of five Ladin municipalities of Gadertal.

© Internet Consulting - Benedikt Trojer
Messner Mountain Museum Corones
Messner Mountain Museum Corones

The MMM Corones is the highest museum in South Tyrol.

© Internet Consulting - Isabel Gräber

Warto wiedzieć

Service