Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie

Południowy Tyrol w liczbach

Ile mieszkańców ma Południowy Tyrol i jak duży jest? Jakie języki są tutaj używane? Ile miast jest w Południowym Tyrolu i ile jezior? Odpowiedzi na te i inne interesujące pytania można znaleźć tutaj.

Od rocznej produkcji jabłek po liczbę kolejek linowych w Południowym Tyrolu, zebraliśmy dla Ciebie 10 punktów z interesującymi faktami i liczbami - od przyrody po infrastrukturę.

Ziemia i ludzie

  • Południowy Tyrol zajmuje powierzchnię 7 400,43 km². 64,4% tej powierzchni leży na wysokości ponad 1 500 metrów. Mierzący 3 905 metrów Ortles jest najwyższą górą Południowego Tyrolu.
  • Szybko i wygodnie na duże wysokości - bez problemu dzięki kolejkom linowym, wyciągom narciarskim i innym: w Południowym Tyrolu jest łącznie 358 kolejek linowych. (stan na 2021 r.)
  • Południowy Tyrol ma 535 774 mieszkańców. W sumie jest 118 gmin. Pod względem powierzchni największą gminą jest Sarentino z 302,50 km². (stan na 2021 r.)

Miasta i języki

  • Tylko stolica prowincji Bolzano, licząca 107 025 mieszkańców, może nazywać się dużym miastem. Pozostałe 7 miast Południowego Tyrolu (Merano, Bressanone, Laives, Brunico, Vipiteno, Chiusa, Glorenza) ma mniej niż 100 000 mieszkańców. (stan na 2021 r.)
  • 69,64% ludności deklaruje przynależność do niemieckiej grupy językowej, 25,84% do włoskiej i 4,52% do lady ńskiej (stan na 2011 r.). Ladin to język retoromański, który jest nadal używany w dolinach Dolomitów Val Gardena i Alta Badia.

Przyroda i kultura

  • W Południowym Tyrolu znajduje się 8 dużych rezerwatów przyrody: 7 parków przyrody i 1 park narodowy zajmują prawie jedną czwartą całkowitej powierzchni Południowego Tyrolu i mają na celu między innymi zachowanie różnorodności biologicznej.
  • Większość ze 176 naturalnych jezior (o powierzchni ponad pół hektara) w Południowym Tyrolu znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów. Jezioro Kaltern jest jednak uważane za najcieplejsze jezioro kąpielowe w Alpach.
  • 107 muzeów w Południowym Tyrolu gwarantuje dużą różnorodność dla miłośników kultury: spektrum sięga od archeologii i folkloru po sztukę nowoczesną. 11 muzeów znajduje się w zamkach i pałacach. (stan na 2020 r.)

Wyśmienite wina i chrupiące owoce

  • Południowy Tyrol to region winiarski, który stawia na jakość i różnorodność: Ponad 98% winnic Południowego Tyrolu znajduje się pod ochroną DOC - co jest wyjątkowe we Włoszech. Pomiędzy 200 a 1000 metrów nad poziomem morza, 5000 winnic uprawia 20 różnych rodzajów wina. W 2021 roku wyprodukowano 293 567 hektolitrów wina.
  • W 2021 roku w Południowym Tyrolu zebrano 934 799 ton jabłek. Ponad 7000 południowotyrolskich sadowników zapewnia, że około 10% europejskich zbiorów jab łek pochodzi z Południowego Tyrolu. Kwitnienie jabłoni wiosną jest odpowiednio imponujące.

Zdjęcia

Puez Geisler Nature Park in the Dolomites
Puez Geisler Nature Park in the Dolomites

The bizarre peaks of Puez Geisler are an impressive mountain ridge, which you can see in Villnöss.

Internet Consulting
Apples from South Tyrol
Apples from South Tyrol

300 sunny days and 2,000 sunny hours are ideal for growing apples in South Tyrol.

Smileus #31949288
Sarntal in the environs of Bozen
Sarntal in the environs of Bozen

The scattered houses in Sarntal are surrounded by lush green meadows, dense forests and high peaks.

Internet Consulting - Fabian Auer
White grapes
White grapes

The South Tyrolean white wines are famous also beyond the national borders.

Internet Consulting - Patrick Kammerlander
Laubengasse street in Bozen
Laubengasse street in Bozen

Still today, the historical Laubengasse is the most important shopping street in Bozen.

Tourismusverein Bozen Bolzano
View over Wengen
View over Wengen

Wengen is one of five Ladin municipalities of Gadertal.

Internet Consulting - Benedikt Trojer
Messner Mountain Museum Corones
Messner Mountain Museum Corones

The MMM Corones is the highest museum in South Tyrol.

Internet Consulting - Isabel Gräber

Warto wiedzieć

Usługa