Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
16. października 2023

Pracowite pszczoły i ludzie w Laion

W ostatnich latach staliśmy się bardziej świadomi znaczenia pszczół dla przyrody i naszego zaopatrzenia w żywność. W maju byliśmy gośćmi pary w Laion, która dała nam ciekawy wgląd w świat pszczół i pozwoliła spróbować miodu z ich pasieki.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Showcase on the balcony of Petra's Honey Hut

Internet Consulting

Świeciło słońce, ptaki ćwierkały, a pszczoły brzęczały. Idealny dzień na poznanie Petry Lorenzetto i Wernera Rungaldiera, ludzi stojących za ulami Petra's Honey Hut. Nad Valle Isarco, bezpośrednio na szlaku turystycznym z Albions (gmina Laion) do Gufidaun (gmina Chiusa), Petra's Honey Hut znajduje się między lasem a łąkami.

Petra i Werner mają obecnie około 100 uli. Większość z nich "wędruje" - to znaczy są one zabierane do miejsc, w których w danym momencie jest dużo kwitnienia. Na przykład w czerwcu, kiedy kwitną róże alpejskie, pszczoły udają się na wysokość około 2000 metrów. Niestety, para nie zebrała żadnego miodu z róży alpejskiej w ciągu ostatnich 3 lat z powodu niesprzyjającej pogody. Pszczoły nie wylatują poniżej 10 stopni Celsjusza, nie lubią wiatru ani długotrwałego deszczu. Zaskakujące dla nas: nie tylko niektóre sytuacje pogodowe mogą sprawić, że pszczoły będą agresywne, ale także telefony komórkowe.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Bees at the entrance to the hive

Internet Consulting

Pszczelarz z sercem i duszą

Zainteresowanie Wernera pszczelarstwem zostało zapoczątkowane przez jego dziadka, pasjonata pszczelarstwa. Petra i Werner poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Stosowanych Nauk Przyrodniczych w Wiedniu , gdzie pszczelarstwo było przedmiotem egzaminu dyplomowego Petry.

Po wybudowaniu domu i założeniu rodziny nadszedł czas na własny biznes pszczelarski. Zaczęli 15 lat temu od 3 uli. W międzyczasie cała rodzina włączyła się do pracy: Werner jako wyszkolony pszczelarz, Petra oprócz pracy w niepełnym wymiarze godzin jako nauczycielka, a także 4 synów.

Jeśli chcesz spróbować różnych odmian miodu z kwiatów lipy, miodu kasztanowego i innych produktów pszczelich, najlepiej zadzwoń do Petra's Honey Hut w Laion i umów się na spotkanie.

Nawiasem mówiąc, ulubionym miodem Petry i Wernera jest miód leśny. Nie jest on wytwarzany z zebranego nektaru kwiatowego, ale ze spadzi: jest ona wydzielana przez owady żywiące się sokiem drzew.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Beehives at Petra's Honey Hut

Internet Consulting
Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Products from Petra's Honey Hut

Internet Consulting
Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Inhalation device for hive air therapy

Internet Consulting

Uzdrawiająca moc natury

Nowym produktem w ofercie jest beeiMMUN: składa się z mieszanki miodu, ekstraktu z propolisu i nalewki z jeżówki purpurowej. Mówi się, że zarówno Echinecea purpurea (jeżówka czerwona), jak i propolis (żywica pszczela) mają działanie wzmacniające układ odpornościowy. Od maja do lipca można również zadzwonić do Petra's Honey Hut, aby umówić się na terapię powietrzem w ulu.

Spotkanie trwa 30 minut, a powietrze z 3 różnych uli jest wdychane przez inhalator. Jeśli powietrze miałoby być pobierane z jednego ula przez pół godziny, byłoby to zbyt dużym obciążeniem dla rodziny pszczelej. Zaleca się wielokrotne wizyty terapeutyczne, zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

The first blossom honey of this year

Internet Consulting

Pracowity początek lata

W Petra's Honey Hut pierwszy miód tego roku został już wyekstrahowany i możemy go skosztować. Miód kwiatowy ma złoty kolor i łagodny smak.

Nie pozostaje tak płynny jak miód leśny, ale zachowuje smarowność, jeśli jest mieszany z miodem kwiat owym codziennie przez kilka dni przed butelkowaniem.

Oprócz wirowania, do zadań pszczelarza wczesnym latem należy zapobieganie rojeniu się pszczół oraz ukierunkowane rozmnażanie i odmładzanie rodzin pszczelich poprzez hodowlę matek i rozwój młodych rodzin.

Rojenie jest naturalnym sposobem rozmnażania się pszczół: stara królowa pszczół opuszcza ul wraz z częścią swojej kolonii na krótko przed wykluciem się nowej królowej pszczół i szuka nowego domu. Z różnych powodów większość pszczelarzy stara się zapobiegać rojeniu i dlatego uważnie obserwuje swoje kolonie w maju i czerwcu, aby móc interweniować na czas.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Bees and honeycombs in close-up

Internet Consulting

Nie ma pszczół, nie ma jabłek

Pszczelarze w Południowym Tyrolu i w całej Europie nie pracują z byle jaką pszczołą, ale z europejską lub zachodnią pszczołą miodną (Apis mellifera). Jednak dzikie pszczoły również odgrywają ważną rolę w zapylaniu wielu roślin, takich jak drzewa owocowe.

Można im pomóc, tworząc miejsca lęgowe w ogrodzie: np. ze spróchniałego drewna, suchych pędów malin lub hoteli dla pszczół. Unikanie pestycydów w ogrodzie jest korzystne nie tylko dla dzikich pszczół i pszczół miodnych. A różnorodność rodzimych kwiatów, krzewów i drzew o różnych porach kwitnienia zachwyci Cię kwiatami od wiosny do jesieni, a także ułatwi pszczołom znalezienie pożywienia.

Busy bees and people in Lajen
Busy bees and people in Lajen

Bee collecting nectar on clover

Internet Consulting

Tekst: Lisa
Zdjęcia: Adam

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa