Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
24. stycznia 2024

Rybne specjały z dolin Passeier i Val Pusteria

Środa Popielcowa przypada 14 lutego: karnawał dobiega końca, a dla katolików rozpoczyna się Wielki Post aż do Wielkanocy. W żadnym wypadku nie wszyscy rezygnują z mięsa na 40 dni, ale w Środę Popielcową ryby są w menu wielu osób. Czy Ty również tradycyjnie jesz rybę po zapustnym wtorku i szukasz alternatywy dla typowej sałatki śledziowej? Mamy dla Ciebie 2 wskazówki dotyczące wyśmienitych specjałów rybnych z Południowego Tyrolu.

Fish from South Tyrol
Fish from South Tyrol

Stefan Schiefer, who currently runs the family fish business.

Schiefer

Rodzinna firma z tradycjami

Początki hodowli ryb Schiefer w San Leonardo in Passiria sięgają około 120 lat wstecz: na początku hodowano głównie pstrąga marmurkowego i pstrąga potokowego. Począwszy od lat 70-tych XX wieku dodano nowe gatunki ryb, takie jak pstrąg tęczowy, pstrąg potokowy i golec arktyczny, a na przestrzeni dziesięcioleci obiekt był kilkakrotnie restrukturyzowany i rozbudowywany. Obecnie Stefan Schiefer prowadzi rodzinną firmę i podobnie jak jego przodkowie, w hodowli ryb opiera się na wodzie ze źródła i górskiego potoku, a także na wysokiej jakości paszy. Do tego dochodzi wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie i szacunek dla natury. Na przykład Stefan Schiefer jest również zaangażowany w program ochrony gatunków, aby zachować wysoce zagrożonego pstrąga marmurkowego.

Fish from South Tyrol
Fish from South Tyrol

Schiefer's marinated salmon trout offers a very special taste experience!

Schiefer

Marynowany pstrąg łososiowy

Oprócz żywych ryb, Fischzucht Schiefer sprzedaje różnorodne rybne specjały: od świeżego pstrąga tęczowego w całości po wędzonego na zimno golca Passeier w plastrach i wędzone na gorąco filety z pstrąga łososiowego. Oprócz ryb hodowanych i przetwarzanych we własnym zakresie, sklep w San Leonardo in Passiria sprzedaje również owoce morza od międzynarodowych partnerów. Marynowany pstrąg łososiowy oferuje wyjątkowe doznania smakowe: Spróbowaliśmy tych rybnych kąsków w słoiku i byliśmy zachwyceni.

Młody przedsiębiorca z pasją

W 2020 roku Benedikt Röser założył Salmone Dolomiti, najwyżej położoną wędzarnię łososia w Europie, w Mittersteiner Hof w Villabassa. Na wysokości 1200 metrów wysokiej jakości szkocki łosoś jest przetwarzany na pyszne specjały. Młode łososie o wadze od 2 do 3 kg i niskiej zawartości tłuszczu pochodzące z rodzinnej farmy Wester Ross są dostarczane ze Szkocji do Południowego Tyrolu na lodzie - ale nie zamrożone. Są one solone na farmie MittersteinerHof w Alta Pusteria i wędzone na górskim drewnie jabłoni i jałowca po okresie odpoczynku w zimnej komorze.

Fish from South Tyrol
Fish from South Tyrol

Benedikt Röser, the founder of Salmone Dolomiti in Niederdorf.

Benedikt Röser
Fish from South Tyrol
Fish from South Tyrol

An 'Alpine Region' tasting board with various types of salmon offered by Salmone Dolomiti.

Benedikt Röser
Fish from South Tyrol
Fish from South Tyrol

Smoked salmon is excellent for tasty aperitifs.

Benedikt Röser

Pakiet degustacyjny regionu alpejskiego

Łagodny wędzony smak jest uszlachetniany aromatycznymi alpejskimi ziołami lub kolorowym pieprzem. Masz już apetyt? W sklepie internetowym Salmone Dolomiti można zamówić wędzonego łososia i tatar z wędzonego łososia w słoiku, kawior z golca i wędzonego na zimno pstrąga łososiowego: Twoje zamówienie zostanie dostarczone do Niemiec, Austrii i Włoch w ciągu 3 dni w przyjaznym dla środowiska opakowaniu chłodniczym . Jeśli chcesz spróbować całej gamy rybnych specjałów, polecamy pakiet degustacyjny regionu alpejskiego. W określonych godzinach można również dokonać zakupu bezpośrednio w gospodarstwie lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, a świeży łosoś jest czasami dostępny nawet na zamówienie z wyprzedzeniem.

Nawiasem mówiąc, zarówno pstrąg, jak i łosoś atlantycki należą do rodzaju Salmo, a zatem do rodziny łososiowatych. Pstrąg łososiowy nie jest gatunkiem, lecz nazwą handlową pstrąga (zwykle tęczowego) o czerwonawym mięsie.

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa