Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
26. czerwca 2024

Wspaniałe zjawisko naturalne i fenomenalne ciasta

Zastanawiasz się, co kryje się za tym enigmatycznym nagłówkiem? Dzisiejszy artykuł łączy w sobie wędrówki, orzeźwienie i porady dotyczące książek, a także opowiada o niezwykłej kobiecie z Południowego Tyrolu. Jeśli lubisz cuda natury tak samo jak wspaniały kawałek ciasta, zdecydowanie powinieneś czytać dalej.

Earth Pyramids Percha
Earth Pyramids Percha

View of the village of Oberwielenbach, a fraction of Percha.

Tourismusverein Bruneck Kronplatz Tourismus

Wioska Oberwielenbach (na wysokości około 1400 metrów) i wioska Platten (na wysokości około 1500 metrów) należą do gminy Perca i oferują rozległe panoramiczne widoki na Val Pusteria. Do wiosek można szybko dojechać samochodem lub autobusem z Brunico i są one popularnym celem wycieczek.

Na drodze między Oberwielenbach i Platten znajdują się łącznie 3 parkingi. Dwa duże parkingi Wielental i Pyramiden są płatne, mały parking Platten nie jest (jeszcze) płatny. Jak sama nazwa wskazuje, parking Pyramiden jest idealną bazą wypadową do wędrówki do ziemnych piramid, ponieważ zaczyna się tu szlak Pyramidenweg.

Wskazówka dotycząca wędrówek

Tak, w Południowym Tyrolu piramidy ziemne znajdują się nie tylko w Renon, Collepietra i Terento, ale także w Platten. Czym w ogóle są piramidy ziemne? Dziwaczne wieże i stożki powstają w wyniku erozji, w której większy kamień zapobiega całkowitej erozji gleby. Jeśli filar straci kamień, staje się coraz mniejszy i ostatecznie całkowicie znika. Na jego miejscu w innym miejscu powstaje nowa piramida.

Do piramid ziemnych można dotrzeć szlakiem piramid z parkingu w około 30 minut. Po drodze znajduje się kilka przystanków, które łączą sztukę, przyrodę i ciekawe fakty. Istnieje kilka tras do piramid, które różnią się długością i trudnością. Zarówno na parkingu Wielental, jak i na parkingu Pyramiden znajduje się czytelna tablica informacyjna, na której zaznaczono wszystkie szlaki turystyczne w okolicy. Przed rozpoczęciem wędrówki zalecamy sprawdzenie, które szlaki są aktualnie otwarte.

Earth Pyramids Percha
Earth Pyramids Percha

The Earth Pyramids of Platten can be admired during a pleasant excursion of about half an hour.

Tourismusverein Bruneck Kronplatz Tourismus
Earth Pyramids Percha
Earth Pyramids Percha

The Earth Pyramids were formed by erosion due to rain, landslides and thawing and are a unique natural spectacle.

Tourismusverein Bruneck Kronplatz Tourismus

Wskazówka odświeżająca

Po wędrówce zasługujesz na słodki poczęstunek: zaledwie 5 minut od parkingu znajduje się kawiarnia Pyramidencafe, która słynie z pysznych ciast i tart. Bez względu na to, którego ciasta spróbujesz - będziesz zachwycony dziełami szefa i piekarza ciast Waltraud (Wally) Tschurtschenthaler. A jeśli nie możesz się zdecydować, Pyramidencafe oferuje trio ciast: Możesz więc spróbować 3 swoich ulubionych na raz. Marzenie każdego łakomczucha!

Pyramidencafe
Pyramidencafe

Pyramidencafe - Wally's delicious cakes!

Valentina Solfrini
Pyramidencafe
Pyramidencafe

The exterior of the premises of the now famous pastry chef Wally from the Pyramidencafe in Percha.

Pyramidencafe
Pyramidencafe
Pyramidencafe

Pyramidencafe - Wally's delicious cakes!

Valentina Solfrini

Wskazówka dotycząca książki

Waltraud Tschurtschenthaler, która prowadzi Pyramidencafe wraz z mężem Norbertem od 1989 roku, nie jest wyszkolonym cukiernikiem, ale mało kto może oprzeć się jej wypiekom, a ona sama jest również odnoszącą sukcesy autorką książek: do tej pory opublikowała 3 książki ze swoimi przepisami: Back dich glücklich, Wallys Kuchenzauber i Wallys Kuchenparadies.

W książkach można znaleźć odpowiednie ciasto na każdą okazję i porę roku - od orzeźwiająco owocowego po bogato czekoladowe. Przepisy Wally'ego są dobrze wyjaśnione i niezbyt skomplikowane. Piękne zdjęcia i praktyczne porady dotyczące pieczenia doskonale uzupełniają przepisy.

Zabawne anegdoty z życia Wally - od jej dzieciństwa w Sesto po doświadczenia z córkami - nadają książkom uroczego, osobistego charakteru. Wszystkie 3 książki zostały wydane przez Athesia-Tappeiner Verlag i są dostępne w dobrych księgarniach lub online.

Wally's Cake Paradise
Wally's Cake Paradise

The cover of Wally's latest book: Wally's Cake Paradise.

Gerd Eder

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa