Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
04. września 2023

Wycieczka łodzią po górskim jeziorze z panoramą Dolomitów

Lago di Braies to jedna z najsłynniejszych atrakcji przyrodniczych Południowego Tyrolu. Woda górskiego jeziora, mieniąca się odcieniami zieleni i błękitu, oraz potężny Seekofel o wysokości 2 810 m tworzą razem wyjątkowy obraz. W chłodny, czysty czerwcowy poranek umawiamy się na spotkanie z młodą kobietą, która szczególnie dobrze zna jezioro i jego różne nastroje: Marią Mayrgündter.

U wylotu doliny Braies, na wysokości 1494 m n.p.m., leży sobie spokojnie Lago di Braies. Niebo, las i szczyty Dolomitów odbijają się na gładkiej powierzchni wody. To nie pierwszy raz, kiedy jesteśmy nad tym jeziorem, ale zatrzymujemy się na chwilę i cieszymy się tym spokojnym pięknem. Następnie idziemy kilka kroków dalej w kierunku przystani i pomostu. Tam wita nas Maria: już siódmy sezon pracuje w wypożyczalni łodzi nad Lago di Braies. Nazwa wypożyczalni"La Palafitta" oznacza "Budynek na palach" i odnosi się do budowy przystani. W szczycie sezonu, od połowy czerwca do końca września, godziny otwarcia są dłuższe, a na służbie jest 13 pracowników. W okresie przedsezonowym i posezonowym zespół liczy pięć osób. Wypożyczalnia łodzi jest otwarta do 29 października.

The boathouse at the lake Prags
The boathouse at the lake Prags

The boathouse at the lake Pragser is a pile dwelling.

Internet Consulting

10 małych łodzi wiosłowych


W przeszłości do południowego brzegu Lago di Braies można było dotrzeć tylko łodzią, dlatego łodzie wiosłowe mają tu długą tradycję. W międzyczasie wokół jeziora wytyczono okrężną ścieżkę o długości około 4 km, dzięki czemu zamiast wiosłowania można wybrać się na pieszą wycieczkę. Jednak wycieczka łodzią po Lago di Braies to niezapomniane przeżycie z zapierającymi dech w piersiach panoramami. Drewniane ł odzie wiosłowe są produkowane przez rodzinną firmę nad jeziorem Iseo i mogą pomieścić maksymalnie 5 osób dorosłych. Maria powiedziała nam, że po hibernacji łodzie są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i upiększającym przed rozpoczęciem sezonu: Są szlifowane i malowane. W tym roku liczba łodzi została zmniejszona do 10, aby zapewnić naturze więcej ciszy i spokoju. Maria uważa, że jest to dobre z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, a opinie klientów są również bardzo pozytywne. Czasami mniej znaczy po prostu więcej. To motto odnosi się również do ruchu drogowego, dlatego od 10 lipca do 10 września obowiązują ograniczenia wjazdu prywatnych samochodów przez dolinę Braies do jeziora.

In the middle of the Lake Prags
In the middle of the Lake Prags

Rowing across the Pragser Wildsee lake by boat is an unforgettable experience.

Internet Consulting

Codzienna praca w wyjątkowej atmosferze


W sezonie Maria pracuje na przemian przy kasie i na łodziach. Instruuje klientów i udziela im wskazówek, jak zachowywać się na pokładzie. Oprócz Private Boat Experience, wypożyczalnia oferuje również Shared Boat Experience: kilku klientów, którzy się nie znają, dzieli łódź. Działa to bardzo dobrze. Maria pomaga w początkowych problemach z komunikacją językową, ale zawsze jest szybka zgoda co do tego, kto przejmuje ster i na jak długo. Co ciekawe dla nas, kobiety nadal pozwalają mężczyznom płynąć jako pierwszym w większości przypadków. Maria musi uważać, jeśli zbyt wiele osób chce wsiąść do łodzi na raz, ponieważ wtedy może się ona przechylić. W wietrznych warunkach i silnych prądach zespół wypożyczalni łodzi czasami musi sprowadzić łódź z powrotem na brzeg, ponieważ pasażerowie nie są już w stanie samodzielnie wiosłować do brzegu.

The boathouse seen from above
The boathouse seen from above

Sometimes the lake water glows in different shades of green.

Internet Consulting
The bright blue tones of the lake.
The bright blue tones of the lake.

And then the lake shows itself in shades of blue again.

Internet Consulting

Oświadczyny i sesje zdjęciowe


Dzięki filmom, telewizji i mediom społecznościowym, Lago di Braies stało się znane na całym świecie i stało się bardzo poszukiwanym motywem fotograficznym. Pary z odległych krajów czasami podróżują do doliny Braies nawet kilka miesięcy po ślubie, aby zrobić zdjęcia nad jeziorem i na nim - oczywiście idealnie wystylizowane w sukni ślubnej i garniturze ślubnym. Romantyczna sceneria jest również popularna wśród par, które jeszcze się nie pobrały: Maria doświadczyła już kilku propozycji małżeństwa na żywo - od pompatycznych po proste.

Behind the footbridge the wonderful mountain view
Behind the footbridge the wonderful mountain view

Early in the morning, the Lake Prags is still in the shade.

Internet Consulting
The jetty
The jetty

A little later, the sun has reached the jetty.

Internet Consulting

Nawiasem mówiąc, istnieje również możliwość wynajęcia przystani i 2 łodzi wcześnie rano przed ogólnym otwarciem wypożyczalni łodzi jako miejsca do robienia zdjęć. La Palafitta oferuje również Boat & Bike Experience we współpracy z wypożyczalnią rowerów Papin na stacji kolejowej Welsberg: możesz połączyć wycieczkę z wypożyczonym rowerem elektrycznym w bardzo zrelaksowany sposób z wycieczką łodzią - przyjazną dla środowiska i bezstresową. Praca Marii nie zawsze jest bezstresowa, ale sprawia jej przyjemność i nie wyobraża sobie piękniejszego miejsca do pracy niż Lago di Braies.

Boat Ride on Lake Prags
Boat Ride on Lake Prags

Discover the picturesque boathouse at Lake Prags.

Tekst: Lisa
Zdjęcia i wideo: Adam

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa