Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
24. października 2023

3 słynne alpejskie kwiaty

Kiedy wiosną w dolinach jest już zielono i kwitnąco, w górach Południowego Tyrolu wciąż leży mnóstwo śniegu. Ale po stopnieniu śniegu przyroda budzi się z nową energią na wyższych wysokościach: na przykład kwitnienie krokusów w kwietniu w Predoi lub na Möltner Joch jest fantastyczne. A wczesnym latem alpejskie łąki oferują szczególnie kolorową różnorodność kwiatów.

Dziś wszystko kręci się wokół 3 najsłynniejszych alpejskich kwiatów: goryczki, szarotki alpejskiej i róży alpejskiej. Oczywiście każdy miłośnik gór zna te kwiaty. Wierzymy jednak, że tylko nieliczni z was znają wszystkie interesujące szczegóły, które za chwilę wam ujawnimy.

Gentian
Gentian

The blue of the gentian flower is truly bewitching.

Internet Consulting - Stefanie Selva
Mountain flowers in front of the north face of the Peitlerkofel in the Dolomites
Mountain flowers in front of the north face of the Peitlerkofel in the Dolomites

Mountain flowers in front of the north face of the Peitlerkofel in the Dolomites

Christa Eder - Fotolia

Goryczka kwitnie na niebiesko

To tytuł filmu i piosenki pop, ale nie dotyczy wszystkich gatunków z rodzaju goryczki (Gentiana). W Południowym Tyrolu rośnie około 20 różnych gatunków. Nie wszystkie z nich kwitną na intensywny niebieski kolor, ale wszystkie są chronione. Kiedy jednak myślisz o goryczce, prawdopodobnie masz na myśli goryczkę Koch a lub goryczkę Clusiusa: te dwa dobrze znane gatunki mają niebieskie kwiaty w kształcie miseczek i oba są często określane jako goryczka bezłodygowa. Nie różnią się one wyglądem, ale goryczka Kocha preferuje gleby krzemianowe, a goryczka Clusiusa - gleby wapienne.
Goryczka wiosenna (małe kwiaty w kształcie gwiazdy) i goryczka jaskółcze ziele (dorasta do 1 metra wysokości) również zachwycają promiennym niebieskim kolorem, ale znacznie różnią się wyglądem od dwóch wyżej wymienionych gatunków goryczki. Goryczka wiosenna kwitnie bezpośrednio po stopnieniu śniegu i często kwitnie po raz drugi jesienią. W Południowym Tyrolu występuje również goryczka żółta, goryczka plamista i wschodnia goryczka alpejska. Popularny sznaps goryczkowy jest destylowany z korzeni tych 3 gatunków goryczki. Goryczka żółta jest również uprawiana na polach jako roślina specjalna.

Edelweiss
Edelweiss

One of the most famous and beautiful flowers in the Alps, the edelweiss.

Pixabay
Edelweiss
Edelweiss

Be enchanted by the beauty of the Edelweiss during your excursions in South Tyrol.

Pixabay

Mieniące się gwiazdy

Według legendy księżycowa księżniczka przywiozła szarotkę ze swojej ojczyzny na Ziemię. Ale szarotka alpejska, a dokładniej szarotka alpejska, w rzeczywistości pochodzi z wysokich stepów Azji Środkowej i stamtąd migrowała do Alp wieki temu (po ostatniej epoce lodowcowej). Ze względu na swoje pochodzenie, szczególnie dobrze czuje się na grzbietach i wzgórzach wystawionych na działanie wiatru. Niepowtarzalna, połyskująca biała gwiazda jest tylko fałszywym kwiatem: setki prawdziwych - i bardzo małych - kwiatów tworzą zielono-żółte główki kwiatowe w centrum gwiazdy. Białe filcowe przylistki, które tworzą piękną gwiazdę, chronią ją przed wysychaniem (ochrona przed parowaniem) i utratą ciepła.

Gwiazdnica nie tylko przyciąga owady poszukujące nektaru, ale także zwykła wabić wielu wędrowców do jego zbierania. To właśnie dlatego szarotka alpejska została objęta ochroną przyrody w Austrii już w 1886 roku - na długo przed jakąkolwiek inną rośliną na świecie. Nadal jest jedną z chronionych roślin w Południowym Tyrolu, ale na szczęście obecnie nie jest uważana za zagrożoną. Szarotka alpejska kwitnie od lipca do września.

Alpine roses in Langtaufers
Alpine roses in Langtaufers

The flowering of Alpine roses at the head of Langtaufers is a very special sight.

Frieder Blickle - Vinschgau Marketing
Alpine roses in Langtaufers
Alpine roses in Langtaufers

The magnificent natural landscape in Langtaufers is ideal for unforgettable hikes and mountain tours.

Frieder Blickle - Vinschgau Marketing

Wspaniałe różowe kwiaty

W Południowym Tyrolu róża alpejska to nazwa nadana zarówno orzęsionej ró ży alpejskiej, jak i rdzawolistnej róży alpejskiej. W innych regionach alpejskich są one znane jako Almrausch lub Almrose. Nieco mylące jest to, że termin ten jest czasami używany również w odniesieniu do róży górskiej, która w rzeczywistości należy do rodzaju róży. Z kolei róża alpejska grzebieniasta i róża alpejska rdzawolistna należą do rodzaju Rhododendron i są wiecznie zielonymi krzewami. Róża alpejska orzęsiona rośnie tylko na glebach wapiennych i, w przeciwieństwie do róży alpejskiej rdzawolistnej, ma rzęsy na krawędzi liścia i zielony spód liścia. Róża alpejska rdzawolistna preferuje gleby kwaśne. W Południowym Tyrolu oba gatunki rosną na wysokości od 1500 do 2500 metrów. Kwitną między majem a lipcem.

Uwaga: wszystkie części rośliny są trujące. Różowe do czerwonych kwiaty wyglądają szczególnie pięknie z ośnieżonymi szczytami górskimi w tle - jak widać na poniższym zdjęciu Langtaufers w pobliżu Graun w Val Venosta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o florze Południowego Tyrolu, zajrzyj do naszego artykułu na blogu Chronione piękno - dzikie orchidee w Południowym Tyrolu. Znajdziesz tam również wskazówkę dotyczącą ciekawego portalu internetowego Muzeum Przyrody Południowego Tyrolu.

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Wszyscy z siedzibą w Południowym Tyrolu, dzielimy miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa