Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
28. września 2023

Alpejski spęd bydła w Prato na Stelvio

Kto raz to zobaczył, nie będzie chciał tego przegapić: spęd bydła w Prato na Stelvio. Każdego roku ta tradycja rozkwita na nowo i łączy młodych i starszych, aby podziękować za bezwypadkowy czas spędzony w górach.

Wysoko nad Trafoi, w Parku Narodowym Stelvio w Val Venosta, na granicy ze Szwajcarią i z zapierającym dech w piersiach widokiem na Dolomity Engadyny i króla Ortlesa, leży Prader Alm na wysokości 2 273 metrów nad poziomem morza. Tutaj, tuż nad linią drzew, bydło i pasterze spędzali ciepłe letnie dni. Od lipca do września krowy ras Fleckvieh, Grey i Pinzgauer pasą się na łące Prader Alm przed powrotem do doliny i swoich domowych stajni.

The Prader Alm
The Prader Alm

The Prader Alm fills up

Internet Consulting
The small pond near Stilfs
The small pond near Stilfs

The cows move towards the valley.

Internet Consulting
View of the Ortler
View of the Ortler

In the distance, you can see the snow-covered peak of King Ortler.

Internet Consulting

Start z Prader Alm

Start odbywa się o 8:30 rano z Prader Alm. Do tego czasu pasterze i rolnicy muszą wyszczotkować 81 sztuk bydła i przygotować je do spędu. Następnie zaczyna się punktualnie. Trzy wiodące krowy maszerują Verano z pasterzami. Podążają stosunkowo szybko leśną drogą, mijając mały staw, skoszone łąki i mały kościół w kierunku Stelvio. Z daleka słychać nieustanne dzwonienie krowich dzwonków i wszyscy wiedzą, że lato wkrótce się skończy. Młodzi rolnicy i pasterze ubrali się na tę specjalną okazję: Prawie wszyscy mają na sobie eleganckie czerwone lub niebieskie koszule w kratę, tradycyjne lederhosen i kolorowo zdobione kapelusze loden. Podekscytowani wymachują kijami i głośno krzyczą, by zagonić stado.

The lead cow
The lead cow

Farmers and herders decorating the lead cow.

Internet Consulting
The shepherds
The shepherds

The shepherds keep the flock together.

Internet Consulting

Krowie dzwonki i wieńce z kwiatów

Pierwszy przystanek odbywa się przy moście Stelvio. Tutaj krowy ozdobione są wspaniałymi wieńcami z kwiatów, artystycznie kutymi dzwonkami i pięknie zdobionymi pasami do dzwonków. Wieńce są wyplatane przez pasterzy i rolników z różnych traw, gałęzi i górskich kwiatów. Używają róż alpejskich, sosen górskich i ostów srebrzystych, aby wymienić tylko kilka typowych roślin. Dołączane są również wstążki lub małe drewniane tabliczki z motywami z alpejskiego życia lub zabawnymi powiedzeniami. Trzy wiodące krowy, znane również jako krowy z wieńcami, przewodzą stadu. Otrzymują one największą dekorację: wspaniały krzyż z kwiatów w podziękowaniu za ich ochronę w górach i duży dzwon, który ma odstraszać złe duchy.

Siły natury w górach

Spęd bydła zawsze był szczególnym wydarzeniem . W końcu na górze czyhało wiele niebezpieczeństw i nigdy nie było wiadomo, czy pasterze i bydło przetrwają lato w jednym kawałku. Stromyi odsłonięty teren lub nieprzewidywalne zmiany pogody z gradem, śniegiem i wiatrem to tylko niektóre z niebezpiecznych sił natury. Z niepokojem czekano na to, czy wszyscy wrócą do doliny w jednym kawałku. Jeśli jednak zdarzył się poważny wypadek lub było szczególnie dużo ofiar, bydło sprowadzano bez wieńca .

Typical cowbells
Typical cowbells

Cowbells are used to ward off evil spirits.

Internet Consulting
The Goaßlschnalzer
The Goaßlschnalzer

The Goaßlschnalzer with their whips.

Internet Consulting
Prad am Stilfserjoch
Prad am Stilfserjoch

The festival site in Prad am Stilfserjoch.

Internet Consulting

Goaslschnöllerowie i ich bicze

Spęd bydła między Trafoi i Prato na Stelvio odbywa się nadal główną drogą. Droga została zamknięta specjalnie na to wydarzenie. Rowerzyści i wędrowcy zatrzymują się raz po raz, aby podziwiać krowy. Przed przybyciem do wioski niektórzy pasterze i rolnicy, tak zwani"Goaslschnöller", idą przed stadem i zaczynają wymachiwać swoimi "Goaßln", długimi biczami z nylonowym zakończeniem, nad głowami i wydają głośne odgłosy trzaskania. W przeszłości bicze te były używane do komunikowania się z innymi pasterzami na duże odległości, do przepędzania stada i budzenia wiosny pod koniec zimy. Obecnie bicze Goaselschnöller są używane głównie przy specjalnych okazjach. Przyciągnięci głośnym hukiem Goaßln, coraz więcej mieszkańców wsi wychodzi na ulicę, aby obserwować kolorowe wydarzenia.

Alpine pasture drive in Prad am Stilfserjoch
Alpine pasture drive in Prad am Stilfserjoch

In autumn, the cows return from the green alpine meadows to the stables at home.

Internet Consulting

Uroczystości w Prato na Stelvio

Zmęczone bydło i pasterze w końcu docierają na miejsce festiwalu po 3,5-godzinnej wędrówce i uroczystości mogą się rozpocząć. Stado krów jest prowadzone na ogrodzoną łąkę. Tam można je oglądać podczas wiejskiego festiwalu, zanim zostaną zwrócone rolnikom. Tradycyjne jedzenie, muzyka i tańce zapewniają dobrą atmosferę i w ten sposób letnie wakacje w górach ponownie dobiegają końca.

Tekst: Doro
Zdjęcia i wideo: Adam

Jesteśmy kolorową mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa