Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
26. października 2023

Refleksja na temat tradycyjnych zwyczajów bożonarodzeniowych

W Południowym Tyrolu istnieje wiele tradycji, które wzbogacają okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Zwyczaje te są praktykowane od dziesięcioleci, a często nawet wieków: od biegu Krampusa po kolędowanie, od bicia dzwonów w dolinie Sarentino po noworoczne okrzyki w dolinie Aurina. Oprócz tych zwyczajów związanych ze śpiewem lub hałasem, istnieją również 2 piękne tradycje kontemplacyjne, które za chwilę przedstawimy bardziej szczegółowo.

Museum of cribs "Maranatha"
Museum of cribs "Maranatha"

The guided tour through the museum is lead by the visionary Paul Gartner, assisted by the artistic supporter, the musician, composer, text writer and guide Hubert Leimegger.

Krippenmuseum Maranatha

Czy już nie możesz się doczekać zapalenia świec na wieńcu adwentowym, a dekorowanie choinki jest jednym z Twoich ulubionych rytuałów bożonarodzeniowych?

W takim razie być może palenie kadzidła podczas nocy ognia i ustawianie szopki również byłoby czymś dla Ciebie.

Te dwa zwyczaje są nadal praktykowane przez wiele rodzin w Południowym Tyrolu w okresie między pierwszą niedzielą Adwentu a Świętem Trzech Króli i nadają Bożemu Narodzeniu wyjątkowej magii.

Traditional Christmas customs
Traditional Christmas customs

Resins and incense

pikist.com

Palenie kadzideł

Tak zwane Raunächte to 12 długich zimowych nocy w okolicach Bożego Narodzenia, kiedy to, zgodnie z powszechnym przekonaniem, granice między tym światem a zaświatami są szczególnie przepuszczalne. Niezależnie od tego, czy Raunächte trwają od 24 grudnia do 5 stycznia, od 25 grudnia do 6 stycznia, czy od dnia św. Tomasza (21 grudnia) do Nowego Roku - jest to różnie postrzegane w zależności od regionu.

W każdym razie starożytny zwyczaj jest praktykowany przynajmniej raz lub częściej w okresie Raunächte: Podczas palenia kadzideł na farmach Południowego Tyrolu, kadzielnica z żywicami takimi jak kadzidło i ziołami takimi jak szałwia jest wnoszona do domu, stajni i stodoły.

Traditional Christmas customs
Traditional Christmas customs

The fire in the brazier

_Alicja_

Mówi się, że pachnący dym oczyszcza każdy zakamarek i chroni dom, ludzi i zwierzęta przed złem wraz z odmawianymi modlitwami.

Jeśli jesteś teraz ciekawy palenia kadzideł, powinieneś zajrzeć na stronę Adelheid Walcher: Ekspertka od kadzideł oferuje palniki do kadzideł, mieszanki kadzideł i akcesoria, a także ciekawostki na temat palenia kadzideł.

W sklepie na farmie lub w sklepie internetowym Kräuterschlössl w Goldrain można również znaleźć duży wybór mieszanek kadzideł z organicznymi ziołami z własnej uprawy.

Traditional Christmas customs
Traditional Christmas customs

Donkeys in the stable

fidiex

Godzina czarów

Kiedy byliśmy dziećmi, byliśmy zafascynowani Raunächte, a nie tylko kadzidłem: nasi dziadkowie powiedzieli nam, że zwierzęta mogą mówić o północy podczas Raunächte. Ale nie wolno było wchodzić do stodoły, aby ich posłuchać, bo wtedy wydarzyłaby się katastrofa. A w niektóre Raunächte mówi się, że Dzikie Polowanie również jest w ruchu: przerażająca procesja duchów. W te noce nie wolno było rozwieszać białego prania, aby uniknąć przyciągnięcia Dzikiego Polowania.

Kwestią sporną jest to, czy Krampus, Perchten & Co również mają swoje korzenie w wierze w Dzikie Polowanie lub złe zimowe duchy. Dla nas jednak Raunächte miały podobny magiczny i upiorny urok, jak Halloween dla naszych dzieci. A dla dorosłych te specjalne zimowe dni i noce są doskonałym sposobem na zamknięcie starego i rozpoczęcie czegoś nowego.

Traditional Christmas customs
Traditional Christmas customs

Hand-carved wooden statue of Mary for the nativity scene.

HAPE Sculptures

Dzieciątko w żłobie

Szopka ma wyraźnie chrześcijańskie korzenie. Według Ewangelii Łukasza, Maria położyła Dzieciątko Jezus w żłobie, ponieważ w gospodzie nie było miejsca. Przedstawienie Syna Bożego w żłobie, z którego zwierzęta zwykle jedzą siano, fascynowało ludzi nawet we wczesnym chrześcijaństwie. Pierwsze przedstawienia ukazywały jedynie Dzieciątko Jezus z wołem i osłem, a od około 500 r. n.e. także Mędrców. Dopiero w średniowieczu dodano Maryję, a jeszcze później Józefa.

W zależności od tradycji rodzinnej i regionu, szopka w Południowym Tyrolu jest wystawiana przez różny czas: W niektórych przypadkach nie jest ona ustawiana 24 grudnia, ale w pierwszą niedzielę adwentu - ale Dzieciątko Jezus nie jest umieszczane w łóżeczku aż do Wigilii Bożego Narodzenia . Szopka jest zwykle zdejmowana wieczorem 6 stycznia, ale czasami pozostaje na swoim miejscu aż do świeta 2 lutego.

HAPE Sculptures – Woodcarving works from Gröden
HAPE Sculptures – Woodcarving works from Gröden

HAPE Sculptures in Gröden produce traditional figures, cribs, religious motives, gift ideas and designer pieces.

HAPE Sculptures

Rzeźby w drewnie z Południowego Tyrolu

Zwłaszcza w Val Gardena, ale także w innych dolinach, takich jak Val Pusteria, są rzeźbiarze, którzy produkują tradycyjne i nowoczesne szopki. W Lutago w Valle Aurina znajduje się nawet muzeum szopek. Uważamy, że szczególnie dobrze jest zacząć od małej szopki, którą można co roku rozbudowywać o nowe figurki. Szopki i figurki z Południowego Tyrolu można również wybierać i zamawiać w zaciszu własnego domu za pośrednictwem różnych sklepów internetowych. A dla tych, którzy mają taką możliwość: Przedświąteczny rodzinny spacer, podczas którego wspólnie zbiera się mech i gałązki jodły, by ozdobić szopkę, to świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa