Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
24. października 2023

Chronione piękno - dzikie orchidee w Południowym Tyrolu

Goryczka i szarotka alpejska to kwiaty, które prawdopodobnie przychodzą na myśl jako pierwsze, gdy myślimy o górskich szczytach i alpejskich łąkach w Południowym Tyrolu. Ale o goryczce, z jej wieloma różnymi gatunkami, które nie zawsze kwitną na niebiesko, i szarotce alpejskiej, której pierwotny dom znajduje się z dala od Alp, opowiemy innym razem.

Dziś chcemy przedstawić 3 storczyki: Jeden zachwyca niezwykłym kształtem, a dwa kuszącym zapachem. Podobnie jak wszystkie inne gatunki orchidei rodzime dla Południowego Tyrolu i podobnie jak inne zagrożone rośliny, wszystkie trzy są ściśle chronione przez prawo prowincji i nie mogą być zrywane ani zbierane poza parkami przyrody . Jednak piękno tych trzech gatunków najlepiej docenić w ich naturalnym środowisku.

Cypripedium calceolus
Cypripedium calceolus

South Tyrolean wild orchid: Cypripedium calceolus

Internet Consulting

Cypryśnik żółty (Cypripedium calceolus)

W miniony weekend po raz pierwszy w tym roku zobaczyliśmy obuwika pospolitego na wolności - tj. nie jako uprawianą roślinę doniczkową. W Innerfeldtal odkryliśmy kwiat, który nie był jeszcze w pełni otwarty i oczywiście od razu go sfotografowaliśmy. Czasami wiele kwiatów tego storczyka rośnie blisko siebie - botanicy nazywają to kępą. Pantofelek żółty ma największy kwiat ze wszystkich rodzimych gatunków storczyków i może dorastać do 8 cm. Ciekawostka: Ta efektowna orchidea żyje w symbiozie z grzybem.

Nigritella
Nigritella

Nigritella/Kohlröschen, wild orchid growing in South Tyrol

Internet Consulting
Kohlröschen - Nigritella 1
Kohlröschen - Nigritella 1

Kohlröschen - Nigritella

Hans

Kwiat kapusty (Nigritella)

Nie znamy żadnego innego kwiatu w regionie alpejskim, który miałby tak wiele różnych i wyrazistych nazw w języku potocznym: Brunelle, Blutströpfli, Sonnwendschöberl, Schwarzröserl, Schwarzbleaml, Vanilleblümli, Schokoladenblümli i kilka innych. Niektóre z tych nazw odnoszą się do ciemnoczerwonego do brązowo-czerwonego koloru, inne do intensywnego waniliowego zapachu rośliny. Zwykle spotykaliśmy tylko pojedyncze okazy tego zagrożonego kwiatu podczas wędrówek - jeśli w ogóle - ale nad Zösen w lipcu ubiegłego roku widzieliśmy sporo róż kapustnych.

Epipactis atrorubens
Epipactis atrorubens

Epipactis atrorubens

LittleThought

Brązowawo-czerwony ciemiernik (Epipactis atrorubens)

W ciepłe dni urzeka również swoim waniliowym zapachem. Jak wszystkie rodzime storczyki, lubi glebę ubogą w składniki odżywcze. Brązowo-czerwona orchidea jest rośliną pionierską, rozwija się nawet na bardzo suchych glebach i nie jest tak rzadka jak żółta orchidea pantofelkowa.

Przy odrobinie szczęścia podczas wędrówek po Południowym Tyrolu można podziwiać także wiele innych stor czyków: storczyk szerokolistny (znany również jako naparstnica szerokolistna), jaskier biały, biały (znany również jako dwulistny) hiacynt drzewny, koniczyna leśna długolistna, sieciówka rozłogowa, języczka zielona i wiele innych. Spostrzegawczy miłośnicy storczyków mogą dokonać wielu odkryć w odpowiednim czasie kwitnienia, na przykład na łąkach Armentara, na łące Prato Piazza, nad wąwozem Blätterbach lub na Puflatsch .

Klasyfikacja storczyków nie zawsze jest całkowicie ujednolicona: na przykład róże kapustne są czasami wymieniane jako osobny rodzaj, a czasami włączane do rodziny Händelwurzen. Z kolei kapusta pospolita jest postrzegana albo jako podgatunek kapusty czarnej, albo jako odrębny gatunek. Świat jest obecnie wystarczająco skomplikowany - my, jako nie-botanicy, po prostu piszemy o kapuście pospolitej i mamy nadzieję, że nie rozwścieczymy żadnych ekspertów od storczyków.

Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na świetny projekt Muzeum Przyrody Południowego Tyrolu: Na portalu internetowym FlauraFaunaSüdtirol można wyszukiwać wybrane grupy roślin i zwierząt w Południowym Tyrolu. Na mapie można zobaczyć rozmieszczenie gatunków, a także krótkie informacje wraz ze zdjęciem rośliny lub zwierzęcia. W przypadku orchidei wyszukiwanie działa najlepiej, jeśli wpiszesz łacińską nazwę rośliny, ponieważ często istnieje kilka nazw lub nieco inna pisownia orchidei.

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa