Znajdź zakwaterowanie i złóż niewiążące zapytanie
Czas czytania ok.
minuty
Minuta
23. października 2023

Przyjemna jesienna wędrówka w Lagundo

W pełni jesieni Lagundo z łagodnymi temperaturami i dużą ilością słońca zaprasza na różnorodne wycieczki odkrywcze i kulinarne przysmaki na świeżym powietrzu. Co powiesz na wędrówkę wzdłuż Lagundo Waalweg w połączeniu z Törggelen w Schnalshuberhof?

Po drodze na słonecznych stokach

Dobrze chroniony przed ostrymi wiatrami i zimnymi prądami powietrza przez Gruppo di Tessa na północy i Alpy Ortles na zachodzie, klimat w Lagundo w pobliżu Merano ma charakter śródziemnomorski. Dlatego sezon turystyczny jest tu szczególnie długi.

Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

The Waalweg path of Algund offers fantastic views and beautiful resting places.

TV Algund - Frieder Blickle

W dorzeczu Merano i w dolinie Val Venosta, gdzie opady są niewielkie, rolnicy dawno temu zbudowali kanały nawadniające łąki, pola i ogrody. Wzdłuż kanałów zbudowano odpowiednie ścieżki do kontroli i konserwacji. Około 1900 roku w Południowym Tyrolu istniało około 1000 tak zwanych Waale.

Na Lagundo Waalweg wędruje się przez winnice i sady - z fantastycznymi widokami. Ścieżka prowadzi od mostu Töllgraben bez znaczących różnic wysokości przez Oberplars i Mitterplars do wioski Dorf i dalej do Gratsch. Po tym prawie 5-kilometrowym odcinku można kontynuować wędrówkę przez Tappeinerweg do centrum Merano lub z powrotem do Lagundo.

Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

In autumn, the Waalweg path of Algund leads through a landscape of bright gold and red hues.

IDM Südtirol-Alto Adige/Patrick Schwienbacher
Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

The Schnalshuberhof is a listed building.

Schnalshuberhof

Jesienna tradycja Południowego Tyrolu

Październik i listopad to idealne miesiące na wędrówkę wzdłuż Lagundo Waalweg: po pierwsze, przyroda lśni w ciepłym, złotym świetle, a po drugie, można cieszyć się Törggelen u źródła w Schnalshuberhof w Oberplars.

Gospodarstwo ekologiczne z winiarnią i sklepem rolniczym znajduje się zaledwie około 100 m od Lagundo Waalweg i również jest warte odwiedzenia, ale pieczone kasztany (Keschtn) i nowe wino (Nuier) serwowane są tylko od początku października do końca listopada.


Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

Homemade dumplings and ravioli called "Schlutzkrapfen" are typical dishes of a Törggele menu.

Roter Hahn - Frieder Blickle

Törggelen am Ursprung to inicjatywa marki Roter Hahn, która przenosi popularny Törggelen z powrotem do jego korzeni.

Wszystkie uczestniczące Buschenschänken kierują się surowymi kryteriami jakości i serwują m.in. autentyczne wiejskie potrawy, kasztany z Południowego Tyrolu i wyłącznie wino z własnego gospodarstwa.

Otwarty Buschenschank można rozpoznać po gałęziach (Buschen) związanych razem nad wejściem. W gospodarstwach, które biorą udział w Törggelen, wiązka ta jest ozdobiona czerwoną wstążką.

Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

It's not real Törggelen without chestnuts roasted over the fire.

Roter Hahn - Frieder Blickle

Degustacja owoców zbiorów

W sobotę, 7 października, wszystkie uczestniczące gospodarstwa Buschenschank rozpaliły ogień Keschtn o godzinie 18:00, otwierając tym samym sezon Törggele 2023. W tym dniu oferowana była również wycieczka z przewodnikiem po zabytkowym gospodarstwie Schnalshuberhof z jego rustykalnymi halami. Niezależnie od tego, czy jest to Keschtnfeuer, czy Törggelen - nie można po prostu wpaść spontanicznie, trzeba wcześniej dokonać rezerwacji.

Ale wtedy można delektować się pysznymi Schlutzer, knedlami, kiełbasą i innymi potrawami, które tradycyjnie serwowane są w Törggelen. Do tego kieliszek wina lub soku jabłkowego. Chcesz spróbować czegoś wyjątkowego? Christian Pinggera uprawia również rzadką obecnie autochtoniczną odmianę białego wina Fraueler na swojej farmie Schnalshuberhof.

Delightful autumn hike in Algund
Delightful autumn hike in Algund

The ripe grapes in the vineyards are a magnificent sight.

TV Algund - Frieder Blickle

Tekst: Lisa

Jesteśmy barwną mieszanką kochających przyrodę, żądnych przygód i kreatywnych redaktorów. Mieszkamy w Południowym Tyrolu i łączy nas miłość do pisania i fotografii, gór i kultury. Naszą pasją jest ciągłe odkrywanie nowych historii o ziemi i jej mieszkańcach, o tożsamości i tradycji, o cichych miejscach i tysiącach twarzy Południowego Tyrolu. Naszymi tekstami i zdjęciami chcemy pokazać Wam piękno tego pełnego kontrastów regionu i rozbudzić Waszą ciekawość. Ale przede wszystkim chcemy jednego: zainspirować do podróżowania.

Podobne posty

Usługa